Coraz więcej osób spostrzega siebie samych jako chorobliwie roztargnionych i ogarniętych wewnętrznym niepokojem. Mnóstwo z nich, szukając źródła tego stanu, dowiaduje się z zaskoczeniem, że ma ADHD. Niektórzy rozpoznają własne objawy w zachowaniu swych dzieci z ADHD i nagle zaczynają rozumieć, co było powodem ich cierpienia.
często też dorośli trafiają na terapię z powodu zaburzeń i chorób, które są wynikiem niezdiagnozowanego i niepoddanego terapii ADHD. W nowym, zaktualizowanym wydaniu książki ADHD u dorosłych autorka: - omawia wyczerpująco, czym jest ADHD i jaki jest aktualny stan wiedzy na jego temat; - wyróżnia znaczenie terapii psychologicznej i farmakologicznej w łagodzeniu objawów ADHD; - daje użyteczne wskazówki, jak zarządzać emocjami, znaleźć porozumienie z członkami rodziny i współpracownikami, stworzyć bliską relację z partnerem bez objawów ADHD; - dostarcza prostych rozwiązań polepszających organizację rutynowych zajęć; - zamieszcza arkusze do samoobserwacji poszczególnych typów ADHD, a także materiały do pracy własnej.
Objawy ADHD nie znikają wraz z wejściem w dorosłość. Dzięki skutecznej terapii można jednak zniżyć ich dokuczliwość, a choćby sprawić, że staną się źródłem sukcesu. Wiedza jest ważnym elementem terapii.
Książka Sabine Bernau jest nie tylko poręczna, ale i napisana z sercem przez kogoś, kto mierzył się z ADHD przez mnóstwo lat. Mieści sporo wskazówek i technik ukazujących, co można robić, by na co dzień lepiej radzić sobie z jego objawami.
Jej lektura może okazać się ważnym krokiem do zrozumienia, czym jest to zaburzenie w dorosłym życiu. Dr n. Med. Artur Kołakowski psychiatra i psychoterapeuta