Problematyka gospodarowania zasobami pracy jest niezwykle pokaźna, ma ponad 100-letnią historię, a także bogatą i obszerną teorię, zwłaszcza ekonomiczną teorię średniego zasięgu, funkcjonalną dla przedsiębiorstw, instytucji i pracowników.
Przedmiot badań opisanych w książce koncentruje się wokół: kwestii pomiaru i rozrachunków z pracownikami z tytułu wynagrodzeń w kontekście motywacji pracy; rozszerzania wartości firmy i tworzenia wartości dodanej poprzez ustanowienie centrów odpowiedzialności oraz zawieranie umów i kontraktów kierowniczych; rozszerzanie wiarygodności sprawozdań finansowych i jakości informacji stąd płynących ważnych z punktu widzenia gospodarowania zasobami pracy, w tym także zarządzania nimi, zwłaszcza przez kierowników liniowych; prezentacja dorobku naukowego z zakresu prognozowania bankructwa przedsiębiorstw i własnej koncepcji zagrożenia przedsiębiorstwa upadłością.
Podstawowym źródłem danych były rezultaty badań własnych oraz wyniki badań poprzedników zawarte w licznej już i rozległej literaturze – rozpatrywane z uwzględnieniem zasad rachunkowości. Autorzy wyrażają nadzieję, iż książka spotka się z sporym zainteresowaniem i życzliwością ze strony społeczności akademickiej oraz praktyków.
Będzie służyć pomocą studentom kierunku finanse i rachunkowość, kierunku zarządzania i jakości oraz administracja publiczna, jak w dodatku szerokim kręgom społeczeństwa w rozumieniu złożonych kwestii związanych z problematyką gospodarczą kraju i regionu.