Ocena zachowań przestępczych pań i mężczyzn podlega silnemu procesowi stereotypizacji ze względu na płeć. Wciąż jest niewiele badań poświęconych dysproporcji płci wśród sprawców przestępstw oraz rzetelnych badań dotyczących różnic między płciami w zakresie przejawianej agresji czy stopnia identyfikacji z rolami społecznymi poprzez osoby naruszające normy prawne.
Uwarunkowania równocześnie agresji i przemocy, jak i zachowań ludzkich są zbyt złożone, aby odpowiedzialnością za nie obarczyć tylko jeden czynnik. Jednak pewne zachowania socjalizacyjne i praktyki życia społecznego mogą bardziej niż inne przyczyniać się do pojawienia się zachowań agresywnych.
Książka jest poświęcona rozważaniom na temat wpływu systemu ról płciowych i związanych z nim stereotypów kobiecości i męskości na przejawianie zachowań agresywnych przez osoby naruszające normy prawne.
Publikacja skierowana jest do osób zainteresowanych problematyką przestępczości za szczególnym uwzględnieniem skazanych za przestępstwa agresywne, jak w dodatku do teoretyków i praktyków, którzy uzyskane wyniki badań mogą użyć do tworzenia programów edukacyjno-korekcyjnych adresowanych do osób pozbawionych wolności.