błyskotliwy umysł Leonarda da Vinci od stuleci fascynuje miłośników sztuki i badaczy jego twórczości. Wszechstronne zainteresowania geniusza wzbudzały zachwyt już jemu współczesnym. Malarz, rzeźbiarz, wynalazca, teoretyk sztuki, naukowiec, anatom, architekt, muzyk, uczony – każde z tych określeń pasuje do rozległych tematycznie zajęć renesansowego mistrza.
Dzieło autorstwa prof. Eugène’a Müntza to szeroka praca wnikliwie analizująca m.in. Genezę unikatowego talentu Leonarda da Vinci, jego rutynowe działania i metody pracy, czy nawet powiązania artysty z najistotniej wpływowymi osobami w państwie.
W I tomie autor skupia się na dzieciństwie Leonarda da Vinci, jego pierwszych dziełach i kształtowaniu się uzdolnień i koncepcji malarskiej twórcy. Objaśnia dodatkowo niemało szkiców i dzieł mistrza, czerpiąc przy tym z autorskich tekstów samego artysty. Dodatkowo sporą uwagę poświęca szkole mediolańskiej, władzy Sforzów, akademii Leonarda, a także procesom tworzenia niektórych dzieł malarskich i rzeźbiarskich.