Publikacja gromadzi zbiór artykułów ukazujących dobre praktyki w profilaktyce ochrony zdrowia, resocjalizacji i edukacji. Profilaktyka zdrowotna stanowi stanowczo ważną dziedzinę naszej rzeczywistości.
Choroby cywilizacyjne, wszechobecne zagrożenia chemiczne i behawioralne wywołują, że coraz częściej i coraz młodsi ludzie zmagają się z trudnościami adaptacyjnymi, emocjonalnymi i uzależnieniami. Na niniejszą pozycję składają się teksty pedagogów, specjalistów z zakresu zdrowia publicznego, psychologów i prawników.
Wszystkie artykuły stanowić mogą inspirację do wzbogacania warsztatu pracy profilaktycznej, resocjalizacyjnej i pedagogicznej, która nie może być zrutynizowana, ponieważ pedagog, psycholog czy prawnik powinni być osobami zaangażowanymi, pomysłowymi, poprzez podejmowanie zróżnicowanych wyzwań w środowisku pracy urzeczywistniającymi sprężyste przekraczanie granic swej pedagogicznej, resocjalizacyjnej czy edukacyjnej działalności.
Autorzy mają nadzieję, iż zasygnalizowane tutaj zagadnienia wyzwolą refleksję czytelników i każde kolejne indywidualne spotkanie z drugim człowiekiem będzie specyficzne i nieszablonowe, a pojawiające się w rozmaitych momentach procesu profilaktycznego, resocjalizacyjnego i edukacyjnego wątpliwości co do celowości działań zainspirują aktywnego pedagoga, psychologa, edukatora do kreatywności.