W książce podjęto temat współczesnej eurorodziny/rodziny migracyjnej, która skazana jest na pokonywanie wielu trudności, jakie pojawiają się w wyniku rozłąki. Konieczność wyjazdu jednego z rodziców albo obojga podyktowana jest głównie względami finansowymi, a co się za tym kryje: brakiem pracy w miejscu zamieszkania, spłatą kredytu, chęcią podniesienia statusu materialnego rodziny, zabezpieczenia finansowego rodziny na przyszłość.
Osłabiają się więzi rodzinne, utrzymanie których na poziomie sprzed migracji jest nad wyraz niełatwe. Wyjazd jednego z rodziców do pracy za granicę przynosi konsekwencje, które odczuwa cała rodzina, równocześnie rodzic pracujący z dala od domu, jak i jego najbliżsi, a udoskonalone warunki materiale idą w tym przypadku w parze z rozłąką.
To problem, którego konsekwencje mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach albo latach. Rozłąka z rodzicem, który podejmuje decyzję o wyjeździe za granicę, negatywnie wpływa na dziecko, pojawiają się trudności dziecka w szkole, i w funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej.
Częstym problemem staje się wejście w rolę nieobecnego rodzica, rodzica pozostającego w domu. Użycie technice ICT jest jednym ze sposobów podtrzymania więzi w eurorodzinie, pozwala i ułatwia na stały i częsty kontakt członków rodziny migracyjnej.
innowacyjne technologie stanowią jeden z aspektów wsparcia rodziny, w której nastąpiła czasowa rozłąka jej członków.