Niniejsza publikacja pokazująca zagadnienia związane ze specyfiką oddziału intensywnej terapii, mieści osiem rozdziałów. Rozdział pierwszy dotyczy wprowadzenia w problematykę zdrowia w aspekcie chorób układu krążenia.
Wyjaśnienia terminologiczne, uwarunkowania systemowe, instytucjonalne i dylematy zawodowe stanowią jego treść. W rozdziale drugim przedstawione zostały zagadnienia związane ze specyfiką funkcjonowania oddziału intensywnej terapii, który pod wieloma względami różni się od pracy na pozostałych oddziałach w szpitalu, z uwzględnieniem współczesnej kardiologii i warunków pracy lekarzy i pielęgniarek.
Rozdział trzeci opisuje rolę i dynamikę nasilenia stresu związanego z pobytem w szpitalu z perspektywy zarówno personelu medycznego, jak i pacjenta i jego najbliższych oraz klasyfikację powikłań psychologicznych w obliczu doświadczanego stresu.
Rozdział czwarty dotyczy emocji i postaw lekarzy i pielęgniarek wobec śmierci, mogących usposabiać do rozwoju szeregu zaburzeń psychicznych. W części piątej, z kolei, szeroko i wyczerpująco opisany został rodzinny kontekst choroby.
Omówione zostały nie tylko zmiany zachodzące w strukturze rodziny pod wpływem choroby i zmiany w jej funkcjonowaniu,przede wszystkim przeżywane reakcje, emocje i negatywne następstwa psychologiczne związane z pobytem na oddziale intensywnej terapii i przebytej operacji kardiochirurgicznej.
Następnie (rozdział 6) odwołano się do jakości życia osób po leczeniu na intensywnej terapii oraz do psychologicznych aspektów chorób układu krążenia (rozdział 7), których uwzględnienie powinno stanowić podstawę każdej formy pomocy, nie tylko psychologicznej.
Ostatni rozdział monografii ma charakter teoretyczno-użyteczny i dotyczy bardziej szczegółowych zagadnień interwencji psychologa na oddziałach intensywnej terapii i jego roli w zespole medycznym. W tym miejscu opisane zostały także interwencja kryzysowa i poradnictwo psychologiczne jako przykłady pomocy psychologicznej dla osób zamierzających udzielać pacjentom i ich rodzinom tego typu pomocy w praktyce klinicznej.
Krąg odbiorców publikacji mogą stanowić lekarze pracujący na oddziałach intensywnej terapii, kardiologii, kardiochirurgii, psycholodzy pracujący w środowisku szpitalnym, studenci medycyny i innych kierunków z zakresu zdrowia publicznego, pacjenci.