Publikacja stanowi interesujący wkład w rozwój nauk społecznych, dostarcza nowych danych w zakresie psychologii, zwłaszcza w psychologii płci. Książka może być także stosowana przez badaczy innych dziedzin – socjologii, pedagogiki, gender studies, może też kognitywistyki.
Wyniki badań mogą być także przydatne w pracach badawczych i w terapii. Mogą pomóc zrozumieć określone zachowania i wypracować świeże style działania. Książka jest nowatorska, gdyż opisuje fragment rzeczywistości do tej pory w Polsce nie badanej tak intensywnie.
Szeroko zakrojone badania dotyczą trudnej tematyki. Szczęście, humor, optymizm, to tematy, które prosto zbanalizować i trudno sensownie badać. Praca przedstawia, że można podjąć taki ryzykowny temat jak optymizm, korzystając ze sprawdzonych technik badawczych i napisać w sposób solidny, a równocześnie zajmujący.
Autor szczególnie kompetentnie przedstawia tematykę optymizmu/pesymizmu; omawia koncepcje stylu wyjaśniania zdarzeń i ich znaczenie dla człowieka, z uwzględnieniem różnic między płciami. Ukazuje w skrócie aktualne wyniki dotychczasowych badań w tych zakresach.
Nie koncentruje się jedynie na polskiej rzeczywistości społecznej. Korzysta z wielu opracowań, co stanowi korzystny punkt wyjścia do interpretacji i badań porównawczych oraz świadczy o dogłębnym zbadaniu tematu.