Celem prezentowanej monografii jest z jednej strony przedstawienie zagadnień prawa i postępowania karnego z perspektywy tego bezpieczeństwa, z drugiej zaś zaktualizowanie stanu prawnego obowiązującego w tym obszarze.
O zakresie i tematyce monografii w zasadzie mówią wyznaczone w jej treści rozdziały. Książka składa się z czterech merytorycznych rozdziałów. W pierwszym opisano relacje między bezpieczeństwem publicznym a polityką karną i kryminalną państwa.
Rozdział drugi został poświęcony najważniejszym zagadnieniom prawa karnego materialnego, m.in.: pojęciu przestępstwa i jego budowie, systemowi kar i środków karnych oraz wszystkim ogólnym instytucjom prawnym dotyczącym przestępstwa.
W tej części zawarto też wprowadzające rozważania o systemie wykroczeń, a także przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych. W trzecim rozdziale monografii na problematykę bezpieczeństwa publicznego spojrzano z perspektywy wybranych przestępstw, ujmowanych jako zagrożenia uderzające w ogólne bezpieczeństwo definiowane na podstawie dobra prawnego, jakie przepisy penalizujące określone zachowania mają chronić.
Opisano w nim na dodatek pokrótce wybrane wykroczenia i przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Rozdział czwarty poświęcony został rozważaniom na temat użytecznej realizacji funkcji państwa w zwalczaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa, tj.
na wszelkich formach i etapach innowacyjnania karnego ze szczególnym uwzględnieniem działania innowacyjnania w warunkach obowiązywania ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Prezentowana monografia adresowana jest zwykle do teoretyków i praktyków prawa i bezpieczeństwa publicznego – w tym do studentów tych kierunków – jak również do wszystkich pozostałych czytelników zainteresowanych tematyką z pogranicza prawa karnego i bezpieczeństwa publicznego.