W publikacji przedstawiono problematykę rozwoju obszarów problemowych, określanych jeszcze jako obszary słabiej rozwinięte, obszary stagnacji, zacofania. Przede wszystkim słabo się one rozwijają ze względu na przestarzałą gospodarkę z znacznym udziałem rolnictwa lub schyłkowego przemysłu, z niskim poziomem konkurencyjności przedsiębiorstw, słabszą dostępnością przestrzenną, występującymi brakami w infrastrukturze.
w wyniku czego powstaje tam niewystarczająca ilość miejsc pracy, zwłaszcza miejsc satysfakcjonujących osoby wysoko wykształcone, ze szczególnymi zdolnościami i ambicjami, co zwiększa poziom bezrobocia i migracji ludności w poszukiwaniu pracy.
Do obszarów problemowych zaliczane są regiony włoskiego Mezzogiorno, landy wschodnich Niemiec i województwa Polski Wschodniej. Na przykładzie tych właśnie miejsc zostały przedstawione czynniki i omówione procesy, które przyczyniły się do ich niedorozwoju ekonomicznego i społecznego.
Obok tych zagadnień, omówiono także politykę interwencyjną rządu wobec tych obszarów wraz z ich efektami. Przeprowadzona została analiza zmian poziomu rozwoju badanych regionów i ocena w nadrabianiu dystansu dzielącego je od lepiej rozwiniętych regionów.
Publikacja skierowana jest do naukowców jak i studentów atrakcyjnych się europeistyką, ekonomią, politologią, zarządzaniem, geografią, administracją i historią gospodarczą.