Bogato ilustrowany Atlas Burak mieści dane na temat najgroźniejszych agrofagów w uprawie tego gatunku. To kompendium wiedzy na temat chwastów, chorób, szkodników, a także niedoborów pokarmowych jakie możemy spotkać w uprawie buraka.
Publikacja posiada w dodatku zagadnienia związane z nasiennictwem i uszkodzeniami tego gatunku. Dzięki bogatej ilości informacji jakie posiada Atlas wyszuka on użycie w każdym gospodarstwie. Burak cukrowy stanowi niezwykle ważną roślinę w strukturze upraw.
Obserwowany w ostatnich kilkudziesięciu latach ogromny wzrost jakości i wysokości plonu korzeni jest rezultatem wprowadzenia szeroko pojętych zasad integrowanej produkcji i ochrony roślin: nawożenia zgodnie z potrzebami wynikającymi z zasobności gleby, doprowadzenia do optymalizacji cyklu siewów i zbioru korzeni, wprowadzenia biologicznych metod ochrony roślin (rośliny mątwikobójcze), magazynowania wilgoci, a także ograniczenia erozji gleb (mulczowanie pól).
użycie wysoko efektywnych insektycydów i fungicydów do ochrony siewów punktowych stanowczo ograniczyło ilość wprowadzanych do gleby pestycydów i poprawiło obsadę roślin na plantacjach. Między innymi z tego powodu zakaz stosowania neonikotynoidów w ochronie wschodów buraka jest decyzją niezrozumiałą.