Dynamika zmian, w której świat uczestniczy, w sposób znaczący wpływa na współczesne państwo, a wynikiem jest zmiana jego ról. Coraz częściej państwo postrzega się poprzez pryzmat dwóch funkcji – zewnętrznej i wewnętrznej – jakie pełni wobec społeczeństwa.
Jednym z zadań państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, którzy coraz częściej postrzegają je jako „wolność od lęku i niepewności". Tak definiowana poprzez społeczeństwo rola państwa generuje określone kryteria dla działań podejmowanych przez aparat władzy w ramach funkcji wewnętrznej i zewnętrznej.
Te dwie funkcje są filarami współczesnego państwa, ponieważ funkcja zewnętrzna to zapewnienie bezpieczeństwa państwa i możliwość nieskrępowanego rozwoju, a wewnętrzna to zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony mienia, zdrowia społeczeństwa i zabezpieczenia własnych stosunków społecznych we wnętrzu państwa.
Realizację tych dwóch funkcji gwarantuje system bezpieczeństwa narodowego.(…) Autor recenzowanej monografii, dr hab. Ryszard Szynowski, prof. AWSB, jest komandorem rezerwy MW, dlatego również problematyka bezpieczeństwa i obronności państwa nie jest mu obcą.
Dotychczasowe doświadczenie wyniesione ze służby w siłach morskich, wsparte naukowym osiągnięciami, pozwoliło mu na przygotowanie tej monografii. Była to ciężka, momentami benedyktyńska, praca badawcza.
(…) Oceniając wartość merytoryczną monografii, pragnę podkreślić rzeczowość argumentów, a także logiczny sens narracji Autora, co jest dowodem dobrego przygotowania metodycznego i warsztatowego. Nie mam wątpliwości, iż niniejsza monografia będzie wyraźną pozycją zarówno w obszarze rozważań naukowych, jak i działalności popularyzatorskiej w tak niełatwym zagadnieniu, jakim jest obronność państwa.
Fragment recenzji prof. Dr hab. Jerzego Będźmirowskiego