Jak radzić sobie z pozornie sprzecznymi twierdzeniami nauki i wiary? Czy Adam i Ewa rzeczywiście istnieli u początku historii gatunku ludzkiego? Jak w świetle teorii ewolucji rozumieć opisy stworzenia zawarte w Piśmie Świętym? Na czym w ogóle polega stwórcze działanie Boga w ewoluującym i pełnym przypadkowości świecie? Autorzy Ewolucji w świetle wiary. Perspektywa tomistyczna w transparentny sposób odpowiadają na te pytania. Krok po kroku prowadzą czytelnika poprzez kluczowe tematy z pogranicza wiary, filozofii i nauki, aby w końcu postawić kropkę nad „i” – zaproponować sposób na pogodzenie najnowszych badań biologii ewolucyjnej z prawdą o stworzeniu człowieka przez Boga. A wszystko to w świetle teologii dominikanina, kapłana, filozofa, teologa i doktora Kościoła – św. Tomasza z Akwinu.
aby naprawdę zbratać wiarę i rozum potrzeba kilku czynników. Jak piszą autorzy – Potrzeba czasu, nauczycieli i wysiłku. Nasze grzechy i słabości powodują,bardzo trudno jest się nam nauczyć unosić się w górę, korzystając z obu skrzydeł będących do dyspozycji ludzkiego ducha.
Książka została napisana poprzez grupę amerykańskich dominikanów, którzy scalili w swym dziele wykształcenie: teologiczne, filozofię i nauki przyrodnicze. Są nimi: Nicanor Pier Giorgio Austriaco (biolog), James Brent (filozof), Thomas Davenport (fizyk), John Baptist Ku (teolog). Skorzystali także ze swych różnorodnych doświadczeń zdobytych w trakcie rozmów z wiernymi. Spisali je na łamach publikacji, dzieląc ją na cztery części i trzydzieści rozdziałów. Każdy z nich można czytać oddzielnie, jednak ich kolejność pozwala uchwycić logiczną całość.
Część pierwsza dotyczy zagadnień z pogranicza wiary i rozumu. Temu, jak łączą się one niczym dwa skrzydła ducha ludzkiego, na których unosi się on ku kontemplacji prawdy. W drugiej części autorzy zajmują się kwestiami poświęconymi istnieniu i naturze Boga bez odwoływania się do objawienia. Te kwestie filozoficzne stanowią sedno dociekań określanych mianem teologii naturalnej. Trzecia część poświęcona jest podstawom biblijnym tego, jak Kościół rozumie stwórcze działanie Boga w świecie, co Bóg powiedział nam na temat swej roli odnośnie do ogromnej różnorakości życia na naszej planecie. Ostatnia część poświęcona jest twierdzeniom naukowym formułowanym poprzez biologię ewolucyjną i stara się je odnieść do nauczania Kościoła katolickiego. Tutaj autorzy proponują odpowiedź na pytanie jak Bóg kreuje przez ewolucję? Przedstawiają hipotetyczny opis pojawienia się pierwszych ludzi oraz wskazują na to, co z perspektywy wiary jest ostatecznym „celem ewolucji”, choć przekraczającym ją samą, tzn. Na zmartwychwstanie i życie w przyszłym świecie. Książka jest ponadto opatrzona posłowiem o. Mariusza Tabaczka OP, które pogłębia niektóre filozoficzne i teologiczne wątki w niej zawarte i podpowiada inne dostępne na polskim rynku lektury na temat ewolucji w świetle wiary.