O doniosłym znaczeniu aktów organów egzekutywy świadczy fakt, iż są one silnie zakorzenione w polskiej tradycji konstytucyjnej i są powszechnie wykorzystywane w praktyce ustrojowej niektórych państw członkowskich Unii Europejskiej, służąc m.in.
jako narzędzie implementacji prawa unijnego. W publikacji przedstawiono całokształt zasad ustrojowych, a także wartości i standardów konstytucyjnych. Ponadto zaprezentowano w niej obecne podejście polskiego ustrojodawcy do instytucji aktów organów egzekutywy z mocą ustawy i postulaty de lege ferenda w tym przedmiocie.
Autor porusza także inne istotne zagadnienia, w szczególności: parlamentarny system rządów, źródła prawa, zasady wyłączności ustawy i podziału władz, postulaty zapewnienia działaniu instytucji publicznych rzetelności i sprawności, a także zreformowania parlamentarnego cyklu legislacyjnego w Polsce w kierunku jego optymalizacji.
Książka przeznaczona jest dla pracowników administracji publicznej zajmujących się legislacją, a także implementacją prawa UE. Będzie cennym źródłem wiedzy dla przedstawicieli nauki.