Publikacja mieści wyjątkowo wyraźne dla lekarzy praktyków informacje dotyczące unikania jednoczesnego używania pewnych leków, które mogą wchodzić w interakcje, a w ich konsekwencji wywoływać działania niechciane.
demonstruje dane dotyczące problemów interakcji grup lekowych, od analgetyków nieopioidowych począwszy, przez opioidy, kannabinoidy, na koanalgetykach kończąc. Autorzy prowadzą czytelnika poprzez trudny i często pomijany w praktyce obszar racjonalnej polifarmakoterapii pacjenta z dolegliwościami bólowymi.
Szczególną wartością książki jest rozdział dotyczący wzajemnych oddziaływań między szeroko definiowanymi lekami psychotropowymi a analgetykami. Zawarte w opracowaniu informacje odzwierciedlają aktualny stan wiedzy medycznej i praktyki, co stanowi jego szczególną wartość.
Monografia będzie stanowić cenne źródło wiedzy dla lekarzy POZ oraz specjalistów z zróżnicowanych dziedzin nauk medycznych. Będzie ona w dodatku {pomocn|przydatn)a dla ratowników medycznych, farmaceutów oraz pielęgniarek i położnych, czyli wszystkich profesjonalistów, którzy w codziennej pracy kontaktują się z pacjentem z bólem.