„Czy istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre z ksiąg Nowego Testamentu nie zostały napisane przez apostołów figurujących jako ich autorzy? I iż niektóre z listów Pawła napisał nie sam Paweł, lecz ktoś podający się za niego? że listy Piotra nie były spisane poprzez Piotra? I iż Jakub i Juda nie napisali ksiąg im przypisywanych? Albo wreszcie […], że Ewangelie Mateusza, marka, Łukasza i Jana nie zostały spisane przez Mateusza, marka, Łukasza i Jana? Uczeni od ponad stu lat zdają sobie sprawę, że właśnie tak jest" – pisze Bart D. Ehrman w swojej fascynujące książce.
W świecie starożytnym fałszerstwo nie było tym, czym jest dzisiaj. Autor „fałszywki" nie stawał się przestępcą w świetle prawa. A jednak nie miano wówczas wątpliwości: legalne czy nielegalne, przekazywanie innym fałszywych informacji jest oszustwem.
Co więc mają począć ze uświęconymi oszustwami chrześcijanie, dla których prawda jest kwestią najwyższej wagi? Przecież dla wyznawców Chrystusa wiara w rzeczy prawdziwe oznacza,mają rację, a wiara w nieprawdziwe – iż się mylą. A jeśli się mylą, to, cóż – narażają się na wieczne męki w ogniu piekielnym.
wspaniale udokumentowana i spektakularna książka jednego z najgłośniejszych teraz badaczy Nowego Testamentu.