Monografia jest kompleksowym opracowaniem w doktrynie polskiego prawa administracyjnego tego interesującego i złożonego zagadnienia badawczego. W opracowaniu tym autor poddaje ocenie prawnej nie tylko polskie regulacje prawne w tym zakresie, lecz także rozwiązania prawne dominujące w wybranych państwach Unii Europejskiej i w trzech państwach spoza UE, tj.
w Islandii, na Ukrainie i w Rosji. W obecnej cywilizacji funkcjonowanie bez imienia i nazwiska jest w istocie niemożliwe. Spełniają one bowiem dwie podstawowe funkcje, tj. Służą do oficjalnego urzędowego oznaczenia człowieka oraz także do jego wyróżnienia w kontaktach towarzyskich z innymi ludźmi.
(…) Nazwisko jestpotrzebnym elementem stanu cywilnego osoby i wy-raża się w tym, iż pierwotnie nabywane łączy się z urodzeniem i wskazuje na pochodzenie człowieka od określonej osoby. (…) Praca ma charakter prawno-teoretyczny.
Oprócz aktów normatyw-nych analizie zostały poddane poglądy doktryny, a także wykorzystano orzecznictwo sądowe, które wykształciło określone zasady wykładni przepisów odnoszących się do imion i nazwisk.
(…) Publikacja jest {pomocn|przydatn)a nie tylko dla studentów kierunków prawo i administracja, lecz również dla organów administracji publicznej właściwych w tych sprawach, jak i dla praktyków zajmujących się tą częścią materialną prawa administracyjnego.
Z recenzji prof. Dr. Hab. Jerzego Stelmasiaka