Autorka skupia uwagę na trzech głównych zagadnieniach: wyjaśnia, czym jest potencjał, jak jest definiowany, jak różni badacze w naukach zarządzania definiują to pojęcie w zależności od kontekstu tematycznego, jakie komponenty potencjału organizacji wyróżniają.
Zwraca uwagę na wielowymiarowość i cechy pojęcia „potencjał"… W pracy znajdziemy autorski model potencjału organizacji do współpracy oparty na twórczo wykorzystanej koncepcji organizacji wg H.J. Leavitta, a także metodykę pomiaru elementów potencjału organizacji do współpracy zewnętrznej… konstrukcja monografii jest spójna, klarowna, logiczna.
dobrym wprowadzeniem do całości opracowania jest wstęp charakteryzujący problem, jego złożoność, wielowymiarowość, znaczenie i aktualność. Dr hab. Zbigniew Dworzecki prof. SGH Praca jest próbą uzupełnienia luki w polskiej literaturze przedmiotu i odpowiada na pytanie: jak organizacja jest przygotowana do współpracy z innymi podmiotami? Publikacja stanowi cenne źródło informacji dla polskich przedsiębiorstw.
Opisany w niej autorski model potencjału organizacji do współpracy jest uniwersalną koncepcją możliwą do zastosowania w każdej organizacji. Prof. Dr hab. Katarzyna Głąbicka-Auleytner