„Przepędźcie guru, którzy radzą, jak żyć" to tytuł jednego z rozdziałów książki Tomasza Witkowskiego będącej zbiorem atrakcyjnych esejów filozoficzno-publicystycznych, w których autor demaskuje obiegowe prawdy dotyczące rzeczywistości i kultury, w której żyjemy.
niezwykle dużo uwagi poświęca problematyce umierania i kwestiom etycznym z tym związanym, a także narzędziom krytycznego myślenia i kulturowym uproszczeniom modelującym nasze spostrzeganie rzeczywistości.
Roy F. Baumeister w swej przedmowie zwraca się do czytelniczek i czytelników z taką oto refleksją: „Ta książka to potężny cios wymierzony w komfortowe przekonanie, iż kultura polega na budowaniu wspólnej, prawdziwej wizji świata.
Błędy, uprzedzenia i zniekształcenia królują nierozdzielnie w myśleniu indywidualnym i zbiorowym. Wielu ludzi prosperuje wśród innych nie poprzez doskonalenie zbiorowego rozumienia prawdy, lecz właśnie dzięki promowaniu i rozpowszechnianiu fałszywych danych".
W przeciwieństwie do wielu krytyków społecznych dokonujących drobiazgowych analiz, Witkowski dzieląc się swoimi przemyśleniami, zabiera czytelnika w malowniczą podróż, w trakcie której dowiemy się dlaczego orły wychowane w kurniku nie potrafią latać, kiedy Hermann Göring poznał zło, co współczesnych mężczyzn łączy z aligatorami i jak w XXI wieku doprowadzić do krucjaty dziecięcej.
Książka ukazała się wcześniej w języku angielskim (pod tytułem „Fades, Fakes, and Frauds. Exploding Myths in Culture, Science, and Psychology") i została przetłumaczona na język koreański.