Monografia stanowi opracowanie o charakterze teoretyczno-empirycznym, w którym Autor podejmuje istotnie ważne i równocześnie kontrowersyjne zagadnienie, jakim jest właścicielska renta polityczna. [...] Złożoność i waga problemu badawczego podjętego poprzez pana Stefana Sękowskiego wynika dodatkowo z faktu, iż zagadnienie renty politycznej, oprócz wymiaru znamionującego ekonomię pozytywną, posiada znaczny element normatywny.
Ekonomiści wpisujący się w neopozytywistyczny wzorzec uprawiania nauk społecznych, zaczerpnięty z metodologii nauk ścisłych, nieraz unikają tego podejścia. Dlatego także należy docenić podjęcie przez pana S.
Sękowskiego tematyki związanej z rentą polityczną, a zwłaszcza połączenie poprzez niego warstwy teoretycznej z perspektywą empiryczną osadzoną w solidnej analizie historycznej. Tak przygotowana monografia może stanowić wartościowe źródło wiedzy dla przedstawicieli nauk społecznych, w szczególności ekonomii, historii gospodarczej i nauk politycznych, którzy zajmują się zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem sfery prywatnej i sfery publicznej oraz relacji między rynkiem a państwem.
Z recenzji dr. Hab. Wojciecha Gizy, prof. UEK