Socjoterapia jako grupowa forma pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest powszechnie wykonywana w Polsce w zróżnicowanych obszarach działalności pomocowej. Jest ona skierowana z reguły do dzieci i młodzieży z grup powiększonego ryzyka powstawania zaburzeń albo takich, które już doświadczają problemów w funkcjonowaniu psychospołecznym.
Szczególnymi miejscami, w których odbywa się socjoterapia, są placówki wsparcia dziennego. Celem projektu opisanego w książce było uzyskanie obrazu funkcjonowania świetlic socjoterapeutycznych (diagnoza społeczna), a następnie wypracowanie rekomendacji dla ich funkcjonowania (oddziaływanie).
W monografii scharakteryzowano sposób funkcjonowania świetlic socjoterapeutycznych w trzech miastach: Gdańsku, Katowicach i Poznaniu, a także opisano branding usług prowadzonych przez te świetlice (albo w ich imieniu) na stronach internetowych i w serwisach społecznościowych.
w dodatku, ponieważ badania były prowadzone w czasie pandemii COVID-19, scharakteryzowano sposób funkcjonowania świetlic socjoterapeutycznych w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, co pozwala przyjrzeć się sposobom adaptacji do nagłych, kryzysowych wydarzeń.