Przedmiotem badań w niniejszej książce są zróżnicowane środki retoryczne zawarte w manifestach ugrupowań Al-Kaida i Państwo Islamskie. Organizacje te odwołują się w kampanii wizerunkowej i agitacyjnej do arabskiej retoryki polityczno-religijnej czerpiącej wpływy z norm klasycznej sztuki oratorskiej i zasad dyskursu liturgicznego.
Książka zawiera pięć rozdziałów, wstęp, a także zakończenie. Na początku pracy omówiono zagadnienia związane z politycznym islamem i ideologią radykalnych grup islamistycznych, a także zaprezentowano koncepcję współczesnej retoryki polityczno-religijnej w świecie arabskim.
Rozważania zawarte w trzecim i czwartym rozdziale są ściśle związane z znaczącą częścią pracy i dotyczą zastosowania określonych reguł konwencjonalnej retoryki arabskiej przez organizacje Al-Kaida i Państwo Islamskie.
Przedmiotem analiz są manifesty liderów Al-Kaidy opublikowane w latach 2001-2011 i wystąpienia i oświadczenia przywódcy Państwa Islamskiego Abc bakara al- Bacdādīego. Piąty rozdział poświęcony jest z kolei prekursorskim technikom perswazji używanym przez ugrupowanie Państwo Islamskie, które wykorzystuje w swej działalności metody perswazji standardowe dla środków masowe komunikacji związanych z serwisami internetowymi, ilustrowanymi czasopismami, materiałami multimedialnymi, a także społecznościowymi.