Jak funkcjonują DDA i jak postrzegają siebie w rozmaitych relacjach społecznych; jakie posiadają trudności indywidualne, w związkach intymnych, relacjach z rodzicem uzależnionym i niepijącym, jak oceniają wsparcie społeczne i jakiej pomocy wciąż oczekują.
We współczesnej literaturze przedmiotu nie ma wielu odwołań do wątku związanego z funkcjonowaniem dorosłych osób wychowywanych w rodzinie alkoholowej. Autorka demonstruje podstawy teoretyczne oraz wyniki badań własnych związanych z funkcjonowaniem DDA, znamionuje poszczególne osoby stwarzające rodzinę alkoholową oraz rodzinę taką jako całość.
pokazuje analizę postrzegania poprzez dorosłe dzieci alkoholików swego funkcjonowania w najróżniejszych relacjach społecznych, a w głównej mierze ich ocenę otrzymanego wsparcia społecznego i obszarów, w których wciąż oczekują pomocy.
Wiedza dotycząca dorosłego życia osób wychowywanych w rodzinie alkoholowej, zwłaszcza ich percepcja związana z efektywnością wsparcia im (nie)udzielanego, może być wskazówką do pracy specjalistów z tą grupą osób w celu podejmowania jak najefektywniejszych działań pomocowych.