Wśród aktualnych problemów prawnej ochrony zabytków w Polsce kwestia restytucji wzbudza szczególne zainteresowanie, o czym przekonuje pomiędzy innymi fakt przyjęcia w maju 2107 roku ustawy o restytucji narodowych dóbr kultury (Dz.U.
2017, poz. 1086). Zagadnienie to maobszerne znaczenie w obrębie współpracy międzynarodowej jednocześnie w ujęciu uniwersalnym, jak i regionalnym, zwłaszcza w konfrontacji z regułami funkcjonowania międzynarodowego rynku sztuki i działalnością muzeów.
W przygotowanej monografii poruszone zostały zróżnicowane aspekty działań sprzyjających ochronie zabytków, pośrednio albo bezpośrednio związanych z problemem restytucji dóbr kultury, który przedstawiony został z perspektywy prawa karnego, prawa administracyjnego, prawa cywilnego oraz zasad ustrojowych RP.
Prowadzone rozważania autorzy wspierają swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym odwołując się nierzadko do solidnych sytuacji, komentując istniejący stan prawny i formułując postulaty de lege ferenda.
Książka pozyska zainteresowanie osób zawodowo zajmujących się prawną ochroną zabytków i to równocześnie w ramach administracji rządowej i samorządowej, jak organów ścigania i rozmiaru sprawiedliwości.