Podstawowym celem książki jest kompleksowe zbadanie zagadnienia współdziałania organów administracji w postaci zajęcia stanowiska oraz odpowiedzialności za tego typu akty administracyjne. O ile w doktrynie prawniczej problematyka współdziałania jednostek samorządu terytorialnego o charakterze ustrojowym była przedmiotem licznych opracowań, o tyle współdziałanie materialne w stosowaniu prawa administracyjnego i stanowieniu prawa administracyjnego nie jest zbyt często przedmiotem rozważań.
Ostatnie opracowanie monograficzne pochodzi z lat 80. XX w. Zagadnienie to jest jednak nad wyraz doniosłe z perspektywą dalszego rozwoju współpracy organów administracji publicznej, ponieważ współcześnie administracja prowadzi coraz bardziej skomplikowane i wymagające specjalistycznej wiedzy postępowania.
Zauważyć można także tendencje do wypracowywania w praktyce przez organy administracji niesformalizowanych form współdziałania. Jeśli powodują one skutki wobec podmiotów trzecich, stron nowoczesnań, można się w takim przypadku zastanawiać nad gwarancjami sprawiedliwej procedury administracyjnej.
Konieczność współdziałania organów jest nieunikniona ze względu na podział zadań, cechy i kompetencji między organami oraz ze względu na globalizację i transgraniczność postępowań administracyjnych.
Współdziałanie staje się instytucją nie tylko we wnętrzupaństwową, ale także o znaczeniu międzypaństwowym – w ramach organów państw członkowskich UE i państw oraz organów unijnych. Wciąż jednak niemało organów rozstrzygających obawia się współdziałania, bowiem kojarzą to z oddawaniem własnych kompetencji innym organom, za których działanie ponoszą w całości odpowiedzialność.
W polskim porządku prawnym wciąż brakuje przejrzystej koncepcji dla instytucji zajścia stanowiska, a niekonsekwencja prawodawcy nadającego najróżniejsze znaczenia i charakter tożsamym formom współdziałania materialnego powoduje poważne w wykorzystywaniu tej instytucji.
Wpływa to na niekorzystnie na jej sprawność oraz na niechęć organów do instytucji zajęcia stanowiska, podobnie i stron nowoczesnań, kojarzących współdziałanie z wydłużeniem czasu trwania postępowania i niewielką jego produktywnością.
Nie bez znaczenia pozostają także problemy związane z podjęciem aktu współdziałania.