Monografia, która jest pracą zbiorowa, jest pokłosiem międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Kryzys jako determinanta innowacji gospodarczej", która odbyła się w czerwcu 2021 r. Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im.
Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestniczyli w niej badacze z ośmiu ośrodków naukowych, w tym trzech uniwersytetów zagranicznych. Autorzy tego opracowania zaprezentowali wyniki badań, w których uwagę skupili na ukazaniu skutków gospodarczych sytuacji kryzysowych, w szczególności sytuacji, która jest rezultatem pandemii Covidl9,także na wskazaniu nowych rozwiązań jako remedium na negatywne tendencje gospodarcze.
nowe rozwiązania są poprzez autorów rozumiane szeroko, jako nowe produkty (usługi), technologie,także jako nowe metody organizacji procesów gospodarczych (w tym ich finansowania), nowe metody zarządzania zasobami i procesami (w tym zasobami informacyjnymi) oraz świeże regulacje prawne.
Tym samym zaistniała możliwość weryfikacji klasycznego rozumienia pojęcia innowacji gospodarczych pod kątem jego przydatności w rozważaniach na temat istoty kryzysów i metod przeciwdziałania ich skutkom oraz ukazania nowych rozwiązań w powiązaniu z uwarunkowaniami wpływającymi na proces ich tworzenia i absorbowania poprzez przedsiębiorstwa czy również całe sektory gospodarcze.
Monografia składa się z 13 rozdziałów, które są relacją z badań prowadzonych indywidualnie poprzez ich autorów.