W maju 2019 roku minęło 100 lat od uroczystej inauguracji pierwszego roku akademickiego we Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański. Od roku 1955 uczelnia ta nosi nazwę Uniwersytet im.
Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1950–1951 część jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Poznańskiego przekształcono w samodzielne szkoły wyższe, które aktualnie działają pod nazwami: Uniwersytet Medyczny im.
Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Być może kiedyś te cztery uczelnie powrócą do jednolitej formuły organizacyjnej: Uniwersytet Poznański.
Oby tak się stało. Jednym z ważniejszych wydarzeń jubileuszowego roku 2018/2019 była międzynarodowa konferencja naukowa na temat „Uniwersytet XXI wieku: od Humboldta do Uniwersytetu 4.0", która odbyła się 3-4 kwietnia 2019 roku w Collegium Minus.
Jej zadaniem było podjęcie próby ukazania osiągalnych i oczekiwanych kierunków rozwoju szkolnictwa wyższego w obliczu współczesnych i spodziewanych w przyszłości wyzwań wynikających m.in. Z tzw. Czwartej rewolucji przemysłowej, której jesteśmy świadkami i uczestnikami.
bez dwóch zdań ten etap rozwoju cywilizacji zespaja się z takimi zjawiskami, jak: cyfryzacja, rozwój sztucznej inteligencji,przetwarzanie chmurowe, big data oraz zwiększona rzeczywistość. Oznaczają one konieczność przypasowania funkcji i organizacji uniwersytetu do obecnych i spodziewanych wyzwań.
Wymuszają także potrzebę podjęcia i intensyfikacji nowych kierunków badań naukowych i modernizacji oferty dydaktycznej. W książce zgromadzono teksty powstałe na podstawie części referatów (i niektórych głosów z dyskusji panelowej), wygłoszonych podczas konferencyjnych debat.