Lektura obowiązkowa dla wszelkich, których interesują koncepcje zarządzania, progresywności, przywództwa, sprawności i dostosowywania się do zmian.
Skuteczność menedżera ma kardynalne znaczenie dla rozwoju organizacji – bez względu na to, czy będzie nią biznes, agenda rządowa, laboratorium badawcze, szpital czy jednostka wojskowa. Sprawność stała się czymś kluczowym nie tylko dla rozwoju samego człowieka, dla rozwoju organizacji, ale także dla samorealizacji i zdolności postępowego społeczeństwa do przetrwania. Inteligencja, wyobraźnia i wiedza to bogactwo podstawowe, ale tylko produktywność zmienia je w rezultaty. Same przez się mogą jedynie zakreślić granice tego, co da się osiągnąć.
Dla osiągnięcia sensownej sprawności nie wystarczy być inteligentnym, ciężko pracować i znać się na rzeczy. Efektywność to coś odrębnego, coś innego. Nie wymaga ona jednak specjalnego daru, specjalnych talentów czy specjalnego treningu. Nie wymaga – w sytuacji menedżera – czegoś specjalnie niełatwego. Na wydajność składa się pewna suma nawyków i zabiegów, które demonstruje i omawia ta książka. Nie są one czymś wrodzonym. Przez 45 lat pracowałem jako konsultant z dziesiątkami menedżerów najrozmaitszych organizacji, obszernych i małych, w biznesie, w agendach rządowych, związkach zawodowych, szpitalach, uniwersytetach, służbach komunalnych, z menedżerami amerykańskimi, europejskimi, latynoamerykańskimi, japońskimi, i nigdy nie natknąłem się na choćby jednego menedżera „z natury”, czyli takiego, który aby się po prostu produktywnym urodził.
Wszyscy ci efektywni musieli się sprawności nauczyć. I musieli ją praktykować tak długo, aż stała się ich drugą naturą. Ale też wszyscy, którzy pracowali nad tym, żeby stać się produktywnymi szefami, odnieśli w tym względzie sukcesy. Skuteczności można się nauczyć, co więcej – uczyć się jej trzeba.
̶ Peter F. Drucker
Nie chodzi o to, żeby robić wszystkie rzeczy we właściwy sposób.
Chodzi w głównej mierze o to, aby robić właściwe rzeczy.
Peter Drucker to jeden z czołowych myślicieli praktykujących i analizujących zarządzanie, autorytet świata biznesu. Uhonorowany w 2002 r. Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem w Stanach Zjednoczonych. Uchodzi za ojca współczesnego zarządzania. Napisana w 1966 r. Książka Menedżer produktywny do dzisiaj uważana jest za pozycję konwencjonalną i lekturę obowiązkową dla wszelkich, których interesują koncepcje zarządzania, innowacyjności, przywództwa, skuteczności i przypasowywania się do zmian.