Drogi Czytelniku, trzymasz w rękach pracę będącą szczegółowym opracowaniem zabytków archeologicznych pochodzących z przeciętniewiecznej wsi Strożyska. Odnajdziesz tutaj skrupulatne informacje o odnalezionych pozostałościach domostw, jam i miejsc związanych z produkcją (warsztatów).
Uwzględniono przeciętniewieczne wytwory materialne, takie jak elementy stroju, narzędzi, przedmiotów codziennego korzystania i – najpowszechniejsze – wyroby ceramiczne. Niemało uwagi poświęcono tematyce produkcji naczyń, których odnaleziono kilka tysięcy fragmentów.
Wszystkie z nich zostały opisane, a wielka część opracowana graficznie. Na podstawie ich analizy udało się pozyskać garść danych o przeciętniewiecznej wiejskiej wytwórczości garncarskiej. Jest to o tyle istotne, że tematyka ta nie była do tej pory poruszana w kontekście województwa świętokrzyskiego.
Wykopaliska w Strożyskach, prowadzone w tak zwanym trybie ratowniczym, pokazują, jak dużo cennych świadectw o minionych czasach wciąż znajduje się pod ziemią i jak ich metodyczne badanie pozwala na poznanie naszej przeszłości.