W publikacji omówiono konstrukcję prawną zabezpieczeń z wykorzystaniem zarówno ubezpieczeń posiadajątkowych, jak i na życie. Wyjaśniono treść praw i obowiązków stron stosunków prawnych nawiązywanych w związku z funkcjonowaniem ubezpieczeń spłaty kredytu.
wskazano, w jaki sposób może dojść do skorzystania z zabezpieczeń tego typu, jakie mogą być konsekwencje biernej postawy banku jako zabezpieczonego wierzyciela i jak innowacyjnać w sytuacji odmowy wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego.
Autor przedstawił także problemy związane z wadliwymi sposobami powiązań ochrony ubezpieczeniowej ze stosunkiem kredytowym w treści ogólnych warunków ubezpieczeń życiowych i sposobami finansowania kosztów ochrony ubezpieczeniowej.
W opracowaniu uwzględniono treść nowej Rekomendacji U, do której stosowania banki zobowiązane są od lipca 2024 r. Odwołano się też obszernie do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.
Publikacja zainteresuje adwokatów, radców prawnych i sędziów w następujących sprawach: znaczny dotyczące sankcji kredytu darmowego lub abuzywności postanowień umów kredytów i pożyczek bankowych w zakresie dotyczącym finansowania ochrony ubezpieczeniowej obfity sądowe dotyczące rozliczenia umów kredytowych w przypadku aktualizacji ubezpieczeniowych metod zabezpieczeń spłaty kredytu; duży dotyczące roszczeń o zapłatę odszkodowania lub sumy ubezpieczenia z tytułu ubezpieczenia spłaty kredytu (przeciwko zakładom ubezpieczeń); Jako pomoc dla prawników praktyków zatrudnionych w bankach książka będzie mieć wartość nieocenioną, zwłaszcza dla dyrektorów departamentów w bankach odpowiedzialnych za: - zabezpieczenie akcji kredytowej; - monitoring zabezpieczeń; - realizację polityki bancassurance i wewnętrzny monitoring stosowania Rekomendacji U