kolekcja JERZY GIEDROYC I… to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Publikacje posiadają udostępniać i przybliżać historię i dorobek Instytutu Literackiego w Paryżu. Proponujemy Czytelnikom indywidualne i zbiorowe monografie naukowe; naukowe edycje archiwaliów i korespondencji z zasobów Archiwum Instytutu Literackiego oraz problemowe antologie tekstów z „Kultury" i „Zeszytów Historycznych" oraz reedycje wybranych książek opublikowanych w ramach Biblioteki „Kultury".
*
Giedroyc był zdumiewającym przykładem emigranta łączącego w sobie sporo sprzeczności – szacunek dla zachodnich wartości i fascynację Wschodem, obawę przed ludźmi i cierpliwość, a także wyrozumiałość dla nich, wreszcie cechy „chorego na Polskę" patrioty i bezkompromisowego krytyka polskości prowincjonalnej, zaściankowej, antyeuropejskiej.
Ze Wstępu
Nie przestając być emigrantami politycznymi, to znaczy Polakami dążącymi do zmiany sytuacji w Polsce, autorzy zgromadzeni wokół pisma Giedroycia uprawiali krytykę emigracji. […] W roku 1945 wybrali rolę emigrantów, lecz nie zrezygnowali z przywileju krytycznego myślenia. Antologia Aleksandry Sylburskiej i Rafała Stobieckiego znakomicie tę odmienność środowiska „Kultury" paryskiej prezentuje. Plastikowy, a jednocześnie wyjątkowo treściwy Wstęp jest świetnym wprowadzeniem w dzieje polskiej emigracji politycznej drugiej połowy XX wieku.
prof. Dr hab. Andrzej S. Kowalczyk
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
szczególnie potrzebne i znakomicie opracowane wydanie tekstów z paryskiej „Kultury" asygnowanych emigracji. Cenne dopełnienie tego, co dzięki wieloletniej pracy zespołu historyków kierowanych poprzez prof. Rafała Stobieckiego już otrzymaliśmy.
prof. Dr hab. Jan Pomorski, UMCS