Podjęcie przez autora niniejszej monografii badań z zakresu modelowania systemu zarządzania kryzysowego w administracji publicznej jest próbą rozwiązania problemów związanych przeważnie z rozmytą naturą bezpieczeństwa, którego nie sposób rozpatrywać w kategoriach czarno-białych.
Autor w swoich badaniach i analizach naukowych skupia się na jednym z aspektów szeroko rozumianego bezpieczeństwa, a mianowicie na problematyce zarządzania kryzysowego. W swych badaniach autor wykorzystał wtórną miarę bezpieczeństwa, czyli ryzyko.
Jest to w głównej mierze wykorzystywany miernik szacowania bezpieczeństwa. Głównym celem badań było opracowanie modelu konceptualno-logicznego oceny systemu zarządzania kryzysowego uwzględniającego rozmyty i nieprecyzyjny charakter danych opisujących badany system.
Autor podjął oryginalną próbę użycia do analizy i symulacji systemów zarządzania kryzysowego teorii zbiorów rozmytych wraz z jej aparatem formalnym w postaci logiki rozmytej i założeniami aplikacyjnymi sterownika rozmytego Mamdaniego.