Poradnik składa się z trzech artykułów. W pierwszym omówiono skuteczność leków przeciwdepresyjnych. Autor szczegółowo opisuje pozycję kliniczną wenlafaksyny i duloksetyny. Prezentuje także porównanie tych leków pod względem ich produktywności i tolerancji.
Skuteczność wenlafaksyny i duloksetyny jest porównywalna. Wyniki niektórych badań wskazują, że duloksetyna to lek lepiej tolerowany. Drugi artykuł koncentruje się na lekach przeciwdepresyjnych wykazujących liczne działania farmakologiczne, które w wyniku czego poprawiają efektywność w terapii bólu, zwłaszcza tego nieprzystępnego do leczenia, jakim jest ból neuropatyczny.
Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami leki przeciwdepresyjne obok gabapentyny i pregabaliny plasują się na I linii obrony w leczeniu bólu neuropatycznego. Łagodzą też współistniejące z bólem zespoły, takie jak lęk i depresja.
W terapii lekami z tej grupy stosuje się najczęściej inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny. Leki z tej grupy przystępne w Polsce to duloksetyna i wenlafaksyna. Trzeci artykuł mówi o tym, że leki z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny są od wielu lat dostępne na polskim rynku.
To wenlafaksyna i duloksetyna. Może się wydawać, iż substancje te można stosować zamiennie, jednak lata poręcznego , a także badania udowodniły, że występują pomiędzy nimi różnice. Kolejną ich niebanalną cechą jest zmiana działania zależnie od dawki.
W artykule zaprezentowano kilka przypadków klinicznych pacjentów, u których leczenie wenlafaksyną i duloksetyną przyniosło ulepszenie stanu zdrowia. Pokazują one mnogość zastosowań tych preparatów.