- Jak zapewnić dziecku najlepsze możliwe wsparcie? - Co jest dobre, a co złe w kontaktach z dziećmi? - Jak korzystnie zachowywać się w roli matki albo ojca? - Co się stanie z dzieckiem, jeśli matka lub ojciec zawiodą? W książce "Jesteś okej taki, jaki jesteś" Katharina Saalfrank przekonuje, że psychologia rozwojowa, a także badania mózgu już od dawna dostarczają nam wystarczającej wiedzy na temat dzieci i tego, czego potrzebują,dobrze rosnąć i się rozwijać.
Dlatego mówi istotnie o potrzebie fundamentalnej zmiany paradygmatu: dzieci nie potrzebują wychowania, lecz relacji! Autorka pokazuje, co jest podstawą dobrych relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi i prezentuje przemyślenia, a także sposoby nowoczesnania, które mogą służyć w rutynowym życiu jako drogowskaz, wyodrębnić nam nowe sposoby patrzenia i kierunki dla nas i naszych rodzin.
Dziś rodzice mogą szukać własnych, odrębnych wartości dla swych rodzin i próbować je wdrożyć. Niniejsza książka ma do tego zachęcać. "Zebrałam [w tej książce] informacje na temat poszczególnych etapów rozwoju dzieci.
Posługując się przykładami z codziennego życia, przedstawiłam wiedzę z zakresu teorii przywiązania, badań nad mózgiem i psychologii rozwoju. Dzieci spędzają coraz więcej czasu w placówkach edukacyjnych.
Czy w tych instytucjach zaszła jakaś zmiana? Czy wiedza z psychologii rozwoju ma wpływ na nasz system edukacji? Te kwestie także omówiłam. Przemyślenia i alternatywne sposoby progresywnania zaprezentowane w książce mają zachęcić do eksperymentowania.
Nie należy ich tak po prostu naśladować, nie są one na dodatek pomyślane jako pomoce wychowawcze ani jako poradnik. Powinny raczej prezentować świeże założenia, które się sprawdziły, co mogę potwierdzić z własnego doświadczenia.
Mogą one służyć w rutynowym życiu z dziećmi jako nawigacja, pomogą znaleźć świeże sposoby patrzenia i kierunki dla siebie i własnej rodziny. Wolno nam przejść od wychowania do relacji. Koniec wychowania to początek relacji!
Chciałabym dodać ci otuchy. Rodzice mają prawo pozwolić sobie na spokój i zaufanie do własnych umiejętności. Bo spokój pozwala nam przybliżyć się do spraw, które pojawiły się w naszym życiu, ułatwia zdobycie się na odwagę i podejmowanie prób.
Dzięki niemu możemy rosnąć wewnętrznie poprzez wspólne doświadczenia w relacji ze swoimi dziećmi".