Książka jest 5 tomem CET – linii monografii naukowych Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, która jest wydawana we współpracy z Instytutem Badań używanych Politechniki Warszawskiej Sp.
z o.o. Linia MONOGRAFIE CIRCULAR W monografii przekazano ogólne założenia i wykorzystania unijnej gospodarki cyrkulacyjnej i nowego paradygmatu ściekowego w gospodarce wodno-ściekowej. Przyjęto, iż unijna gospodarka cyrkulacyjna może mieć wykorzystanie w praktyce nie tylko w gospodarce odpadowej, lecz też w gospodarce wodno-ściekowej, a istotnie w odnowie wody ze ścieków, co jest zgodne z nowym amerykańskim paradygmatem (NEW – Nutrienty-Energia-Woda), który dotyczy w dodatku odzysku substancji biogennych, energii i wody.
Przedstawiono także możliwości integracji nowego paradygmatu odzysku dla substancji biogennych, wody i energii z gospodarką cyrkulacyjną, stwarzającego świeże perspektywy ekonomiczne, co jest bodźcem do opracowania i wdrożenia rozwiązań , a także może odegrać widoczną rolę w jednostajnym rozwoju miast i w ograniczeniu zmian klimatycznych, przynosząc korzyści o charakterze ekonomicznym i środowiskowym.
W rozdziałach od 2 do 7 przedstawiono w pełnej skali technicznej technologie użytkowane za granicą. Obejmują one zagadnienia dotyczące: odzysku wody, w tym filtrację i dezynfekcję ścieków, odzysku metali i chemikaliów oraz odzysku fosforu z odcieków z osadów, jakusuwanie substancji biogennych, odzysku energii ze ścieków i osadów.
W rozdziałach 8 i 9 zaprezentowano rozwiązania problemów środowiskowych związanych z tworzywami sztucznymi oraz z produkcją wodoru – cenionego za paliwo przyszłości, wychodzące naprzeciw gospodarce cyrkulacyjnej i zmianom klimatycznym.
W ostatnim rozdziale przedstawiono wybrane przykłady technice, związanych z gospodarką cyrkulacyjną w gospodarce wodnościekowej – zaimplementowane w Polsce.