Zdjęcia Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa Polski w XX i XXI wieku

E-booki

Dostępność: Do kupienia

Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa Polski w XX i XXI wieku

Do kupienia w: Sklep TaniaKsiazka.pl
43,02 zł
Idź do sklepuSuper oferta

Skrócony opis produktu

WPROWADZENIE Monografia pt. Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa Polski w XX–XXI wieku pod redakcją naukową profesora Henryka Ćwięka, a także doktor Malwiny Siewier dotyczy ważnych i aktualnych...

Proponowany towar Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa Polski w XX i XXI wieku kupisz w TaniaKsiazka.pl w interesującej cenie 43,02 zł. Oferta ta stanowi efekt kompleksowej analizy kilkuset sklepów w internecie.

Podstawowe cechy

ISBN

9788366536937

Wydawnictwo

Uniwersytet jana długosza w częstochowie

Sprawdź promocyjne oferty na Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa Polski w XX i XXI wieku

Prezentujemy listę promocyjnych ofert na Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa Polski w XX i XXI wieku jakie udało się odszukać. Zobacz oferty, warunki darmowej i ekspresowej dostawy, a także opinie o produkcie:

Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa Polski w XX i XXI wieku (sklep TaniaKsiazka.pl)

43,02 zł
Sklep TaniaKsiazka.pl
Idź do sklepuSuper oferta
Pokaż wszystkie oferty (1)
  • Dane na temat cen i dostępności zastosowane w naszym zestawieniu indeksowane są prawie bez opóźnień.

Pełny opis produktu

WPROWADZENIE Monografia pt. Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa Polski w XX–XXI wieku pod redakcją naukową profesora Henryka Ćwięka oraz doktor Malwiny Siewier dotyczy ważnych i aktualnych problemów łączących nauki o bezpie-czeństwie i historię dyplomacji.

Wartościowe opracowanie jest wynikiem badań przeprowadzonych poprzez naukowców z kilkunastu polskich ośrodków zajmują-cych się dziejami dyplomacji i problematyką bezpieczeństwa. W gronie autorów są pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Jana Długosza w Częstocho-wie, którzy przygotowali siedem artykułów, a także z innych ośrodków: Uniwer-sytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Warszawskiego, Uni-wersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im.

Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Uniwersy-tetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Akademii Piotrkowskiej, Wojskowej Akademii technicznej w Warszawie, Akademii Ma-rynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Pedagogiki Specjalnej im.

M. Grzegorzew-skiej w Warszawie, a także Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperiego w Józefowie i Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Całość tematyki monografii została ujęta w ramy 23 rozdziałów, podzielo-nych na dwie części, poprzedzone wstępem.

W celu najpełniejszego zaprezento-wania jej treści redaktorzy naukowi przyjęli konstrukcję problemową, a w części pierwszej na dodatek artykuły uporządkowali chronologicznie. Jest to rozwiąza-nie optymalne i spójne logicznie.

W części pierwszej pt. Z perspektywy historycznej zamieszczono 13 artykułów przygotowanych poprzez autorów z kilku ośrodków naukowych. Część tę otwiera na-ukowe opracowanie autorstwa doktora habilitowanego Jerzego Prochwicza z Aka-demii Piotrkowskiej, pt.

Dyplomacja w walce o granicę polsko-niemiecką w latach 1918–1919. Autor przedstawił trudne położenie dyplomatyczne Polski powracają-cej – po odzyskaniu niepodległości – na mapę Europy po 123 latach, problem jej reprezentacji na paryskiej konferencji pokojowej, pierwszy etap procesu tworzenia polskiej służby dyplomatycznej, a także zaangażowanie polskiej delegacji w Wersalu na rzecz uzyskania poprzez RP dobrej granicy z Niemcami.

optymalnie zauważył Jerzy Prochwicz, iż mimo polskiej aktywności dyplomatycznej decyzje zwycię-skich mocarstw jedynie w części spełniały polskie postulaty terytorialne. 10 WOJCIECH WŁODARKIEWICZ Profesor Janusz Zuziak z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie przy-gotował opracowanie pt.

Początki polskiej dyplomacji wojskowej. Omówił w nim cykl tworzenia struktur attachatów wojskowych przy polskich placówkach dy-plomatycznych (poselstwach RP) w 1919 r. I pierwsze decyzje polskich na-czelnych władz państwowych i wojskowych w tym zakresie.

Tekst magistra Tomasza Grzywańskiego dotyczy problematyki organizacji i działalności wybranych attachatów wojskowych RP w latach 1918–1923. Z ustaleń autora wynika, iż tymczasowa instrukcja z 31 stycznia 1919 r.

określiła następujące zadania attaché wojskowego: reprezentowanie Wojska Polskiego wobec kierownictwa i społeczeństwa danego państwa, informowanie Sztabu Ge-neralnego Wojska Polskiego o wszelkich zdarzeniach o charakterze militarnym i politycznym, w tym w dodatku związanych z uzbrojeniem i przemysłem zbroje-niowym w państwach, przy których został akredytowany, a także pośredniczenie w zakupie uzbrojenia i wyposażenia wojskowego.

T. Grzywański omówił po-nadto cykl tworzenia struktur polskiej dyplomacji wojskowej oraz przeanali-zował jej działania na przykładzie polskich placówek dyplomatycznych w Tokio i Konstantynopolu. Doktor habilitowany Aleksander Głogowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego jest autorem artykułu pt.

Władysław Szajnocha, uczony i dyplomata a spór pol-sko-czechosłowacki o Spisz i Orawę. W jego pierwszej części scharakteryzował dzieje Spisza i Orawy oraz główne etapy sporu granicznego o te obszary do 1918 r.

Autor skoncentrował się na ukazaniu polskich działań dyplomatycznych o przy-znanie Spisza i Orawy po zakończeniu I wojny światowej i roli profesora Włady-sława Szajnochy, wybitnego geologa, który przygotował argumenty geoekono-miczne na rzecz Polski.

aczkolwiek zwycięskie mocarstwa w niewielkim stopniu je uwzględniły w swych decyzjach, dotyczących wyznaczenia granicy między Pol-ską a Czechosłowacją. Kolejny tekst w tej części monografii również dotyczy okresu międzywojen-nego.

Doktor Małgorzata Kuś z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie w artykule pt. Działalność Attachatu Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej we Francji w okresie międzywojennym omówiła skomplikowany proces tworzenia struktur polskiej dyplomacji wojskowej, a następnie przedstawiła strukturę organiza-cyjną i zadania attachatu wojskowego przy Ambasadzie Rzeczypospolitej w Paryżu.

Doktor habilitowany Andrzej Krzak z Uniwersytetu Jana Długosza w Czę-stochowie napisał artykuł pt. Działalność informacyjna Attachatu Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej w Belgradzie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

W jego pierwszej części zaprezentował niektóre realia działania polskich dyplomatów wojskowych. Następnie omówił działalność informacyjną attaché wojskowych przy Poselstwie RP w Belgradzie w dwóch okresach.

Oprócz obo-wiązków dyplomatycznych w kraju urzędowania pracownicy attachatu w Belgra-dzie prowadzili pracę informacyjną na zapotrzebowania Wojska Polskiego, w tym pozy-skiwali informacje o sytuacji polityczno-wojskowej Jugosławii i innych państw WPROWADZENIE 11 regionu, a także rozpoznawali wszelką aktywność zagrażającą bezpieczeństwu Pol-ski, w tym na ogół Niemiec, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Kominternu.

Doktor Magdalena Mizgalska-Osowiecka z Muzeum Historii Żydów Pol-skich POLIN w Warszawie podjęła ciekawy problem badawczy pt. Minister-stwo Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej wobec problemu emigracji Żydów z Polski w II połowie lat 30.

XX wieku. Scharakteryzowała w nim strukturę naro-dowościową międzywojennej Polski i koncepcje rozwiązania kwestii żydow-skiej w Polsce. Odwołując się do przeanalizowanych źródeł, autorka podkreśliła profesjonalizm, rzeczowość i wysiłek polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicz-nych, które dzięki emigracji zamierzało rozwiązać problem żydowski w Polsce, lecz efekty tych działań do 1939 r.

były niewspółmierne do włożonego wysiłku. Profesor Tadeusz Panecki z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzego-rzewskiej w Warszawie jest autorem artykułu pt. Działania dyplomacji RP na emi-gracji dotyczące wyjścia z wojny satelitów III Rzeszy: Włoch, Węgier i Rumunii w czasie II wojny światowej.

Wojenne plany premiera dużej Brytanii Winstona Churchilla zakładały do 1943 r. Zaatakowanie III Rzeszy od strony tzw. Miękkiego podbrzusza Europy – poprzez Półwysep Apeniński i Bałkany. Realizację tej strategii miało ułatwić wyeliminowanie z wojny na drodze dyplomatycznej satelitów Nie-miec, tj.: Włoch, Węgier, Rumunii i Bułgarii.

Działania dyplomacji brytyjskiej wspierały polskie służby specjalne kierowane poprzez płk. Dypl. Jana Kowalewskiego, rezydującego w placówce „Akcji Kontynentalnej" w Lizbonie. Autor artykułu przed-stawił działania polskiej dyplomacji polegające na tajnych rozmowach z przedstawi-cielami Włoch, Węgier i Rumunii na temat zakończenia ich sojuszu z Niemcami.

Doktor habilitowany Jan Stanisław Ciechanowski z Uniwersytetu Warszaw-skiego w opracowaniu pt. Relacje pomiędzy dyplomacją i wywiadem i kontrwy-wiadem II RP na Półwyspie Iberyjskim podczas II wojny światowej dokonał ana-lizy relacji między placówkami dyplomatycznymi a polskim wywiadem wojsko-wym, a także kontrwywiadem w Hiszpanii i Portugalii podczas II wojny światowej, ważnych z punku widzenia wojennych interesów Polski.

Przedstawił na dodatek trudne tło stosunków między polską służbą dyplomatyczną i wywiadem wojskowym, wynikające z utworzenia w krajach neutralnych licznych delegatur ministerstw rządu RP na uchodźstwie, których działalność nie była koordyno-wana poprzez polskie placówki dyplomatyczne.

Profesor Grzegorz Łukomski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Po-znaniu podjął temat pt. Polski wywiad w Szwajcarii w okresie II wojny światowej. Szwajcaria była w czasie II wojny światowej państwem neutralnym, w którym prowadzono intensywne działania wywiadowcze.

Autor omówił zasługi Haliny Szymańskiej dla wywiadów brytyjskiego i polskiego, które są niedużo znane i tylko częściowo prezentujene poprzez historyków i publicystów. Profesor G. Łukomski sta-wia tezę, iż polski wywiad i służby dyplomatyczne odegrały w czasie II wojny świa-towej wybitną rolę w działaniach niejawnych i należały do ścisłej alianckiej elity.

12 WOJCIECH WŁODARKIEWICZ Profesor Jerzy Kajetanowicz z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie napisał artykuł pt. Polska dyplomacja obronna w strukturach politycznych Układu Warszawskiego. Utworzenie organizacji w maju 1955 r.

zapoczątkowało nowy okres działania polskiej dyplomacji w zakresie obronności. W strukturach Układu Warszawskiego powstały organy polityczne, które miały zadanie repre-zentowania go w stosunkach z innymi organizacjami międzynarodowymi i pań-stwami.

Autor przedstawił działalność dyplomacji polskiej w Doradczym Komi-tecie Politycznym i Zjednoczonym Sekretariacie Układu Warszawskiego, która jednak nie spełniła polskich oczekiwań z powodu nieregularnego trybu pracy tych organów i dominującej w nich roli przedstawicieli Związku Radziec-kiego.

Podobnie było, gdy w 1978 r. W Doradczym Komitecie Politycznym utwo-rzono Komitet Ministrów Spraw Zagranicznych, którego oficjalnym zadaniem było koordynowanie współpracy politycznej państw członkowskich.

W drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku pojawiły się kolejne próby doskonalenia istniejących organów politycznych, a także utworzenia nowych – Sekretarza Gene-ralnego Układu Warszawskiego i Zjednoczonego Sekretariatu Politycznego, co autor omówił w końcowej części artykułu.

Doktor habilitowany Patryk Pleskot z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Insty-tutu Pamięci Narodowej jest autorem tekstu pt. Między Warszawą, Tokio a Mo-skwą. Meandry dyplomacji PRL w dobie „Solidarności" na przykładzie amba-sady w Tokio (luty–grudzień 1981 r.).

Autor omówił działania dyplomacji PRL w 1981 r., aktywność „Solidarności", presję ze strony kierownictwa politycznego ówczesnej Polski, a także wielowarstwową strategię państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, co wpływało na MSZ i polskie placówki dy-plomatyczne.

Kwestie te autor omówił na przykładzie Ambasady PRL w Tokio, gdzie nastąpiła zmiana na stanowisku ambasadora. Zdzisław Rurarz, nowy am-basador, w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego, poprosił o azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych.

Autor artykułu swoje badania skupił na analizie ak-tywności dyplomatycznej tokijskiej placówki do 13 grudnia 1981 r. Profesor Jan Ryszard Sielezin z Uniwersytetu Wrocławskiego omówił dzia-łania dyplomacji polskiej po upadku PRL na przykładzie dwóch resortów siło-wych – przygotował opracowanie naukowe pt.

Rola i znaczenie MSW i MON w polityce zagranicznej RP w latach 1989–1993. Artykuł dotyczy działań dyplo-macji RP w latach 1989–1993 w kontekście roli i znaczenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony Narodowej w kształtowaniu strategii bez-pieczeństwa Polski.

Autor przypomina, że początkowy okres transformacji ustro-jowej w Polsce i rozwiązanie Układu Warszawskiego i Rady Wzajemnej Po-mocy Gospodarczej wpłynęły na zmianę kierunku polskiej polityki zagranicznej oraz na jej bezpieczeństwo zewnętrzne.

jednocześnie zwolniono z centrali MSZ albo odwołano z placówek dyplomatycznych ponad 200 oficerów wywiadu cywil-nego i wojskowego. Na ich miejsce zatrudniono nowych funkcjonariuszy, naj-częściej bez doświadczenia.

WPROWADZENIE 13 Część drugą monografii, pt. W okresie współczesnym, generuje dziesięć opra-cowań naukowych. Otwiera ją profesor Zdzisław Cutter z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, który podjął temat dotyczący starań Rzeczypospolitej Polskiej o członkostwo w NATO.

W artykule zaprezentował główne kwestie w ujęciu chronologiczno-problemowym, ze szczególnym podkreśleniem proble-mów bezpieczeństwa międzynarodowego w końcu XX wieku, poprzedzone przy-wołaniem głównych czynników wywierających istotny wpływ na bezpieczeń-stwo Polski do 1989 r.

Na tym tle autor podjął temat początkowego okresu budo-wania polityki bezpieczeństwa RP po przełomie politycznym 1989 r. Scharakte-ryzował udział Polski w programie Partnerstwo dla Pokoju, starania i wstąpienie do NATO i polskie działania na rzecz kształtowania regionalnych systemów bezpieczeństwa Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego.

Doktor Czesław Marcinkowski z Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregional-nej im. Alcide De Gasperiego w Józefowie, w opracowaniu pt. Dyplomacja woj-skowa na przełomie XX i XXI wieku, zaprezentował miejsce, rolę, a także wybrane problemy dyplomacji wojskowej.

Była ona formą utrzymywania stosunków dy-plomatycznych między państwami i organizacjami międzynarodowymi oraz szczególnym rodzajem komunikacji międzynarodowej, a przełom wieków XX i XXI pokazał jej świeże warunki działania.

Do najważniejszych autor zaliczył: szybką ewolucję Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i Organi-zacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, wcielanie w życie wojskowych środków budowy zaufania i traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Eu-ropie, rozszerzenie zaangażowania Polski w misje wojskowe Organizacji Naro-dów Zjednoczonych, a także jej przystąpienie do Organizacji Traktatu Północnoat-lantyckiego.

Doktor Lech Drab z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie podjął te-mat pt. Współczesna dyplomacja obronna. Termin „dyplomacja obronna" po-wstał w reakcji na pozimnowojenne zapotrzebowania nazwania nowych zadań i funkcji międzynarodowych wykonywanych poprzez siły zbrojne i inne struktury.

Jest to termin, który jeszcze nie doczekał się powszechnie uznanej definicji, lecz w Polsce coraz częściej jest obecny w publicystyce. Zadaniem dyplomacji obronnej jest tworzenie stabilnych, długofalowych relacji międzynarodowych i współudział w realizacji polityki bezpieczeństwa państw.

Profesor Andrzej Ciupiński i doktor Bethuel Matsili z Uniwersytet Jana Dłu-gosza w Częstochowie przygotowali artykuł pt. Kompas Strategiczny jako nowy etap rozwoju polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej.

Kompas Stra-tegiczny UE jest dokumentem wykonawczym do Europejskiej Strategii Global-nej z 2016 r. Artykuł przedstawia uwarunkowania i przyczyny przyjęcia tego do-kumentu poprzez Radę Europejską i pokazuje jego oceny.

Francja i Niemcy podkreślają potrzebę autonomii i suwerenności Unii Europejskiej w sferze bez-pieczeństwa i obrony. Aczkolwiek polscy politycy wyrażają obawy o osłabienie więzi transatlantyckich. W ocenie autorów posiadają one priorytetowe znaczenie 14 WOJCIECH WŁODARKIEWICZ w utrzymaniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO i UE.

Największą słabością Kompasu Strategicznego jest jego opracowanie i przyjęcie przed agre-sją Rosji na Ukrainę. Doktor Wawrzyniec Kowalski z Wojskowej Akademii technologicznej w War-szawie podjął aktualny problem dotyczący skuteczności działań dyplomatycz-nych podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa i postrzegania wiarygodności Rady Bezpieczeństwa ONZ w realiach agresji Rosji na Ukrainę.

Autor nawiązuje do postrzegania wyzwań wojny na Ukrainie dla bezpieczeństwa międzynarodo-wego i ocenia wydajność Rady Bezpieczeństwa ONZ w przypadku, gdy jeden z jej stałych członków pogwałcił fundamentalną zasadę prawa międzynarodo-wego – zakaz agresji.

Podkreślił paraliż decyzyjny tego organu i rosnące znacze-nie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W dalszej części artykułu autor odniósł się do propozycji prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, dotyczącej zmiany składu Rady Bezpieczeństwa, zgłoszonej na 77 sesji Zgromadzenia Ogól-nego ONZ.

Następnie wykazał, iż dotychczasowe nieskuteczne działania Rady Bezpieczeństwa, zmierzające do zakończenia wojny w Ukrainie, wskazują, iż zawarty w Karcie Narodów Zjednoczonych zinstytucjonalizowany proces podej-mowania rezolucji mających zapewnić środki umożliwiające przeciwdziałanie zagrożeniom bezpieczeństwa zbiorowego, a także ofiary agresji jest nieskuteczny.

Doktor habilitowany Andrzej Drzewiecki z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, w artykule pt. Dyplomacja obronna Rzeczypospolitej Polskiej po 2015 roku pod rządami „Zjednoczonej Prawicy", omówił główne pola aktywności pol-skiej dyplomacji obronnej do 2015 r.

oraz jej zmianę od 2016 r. W ocenie A. Drzewieckiego, pod rządami obozu politycznego Zjednoczonej Prawicy po-wrócił problem politycznej odpowiedzialności. Skuteczna dyplomacja obronna potrzebuje silnego, zjednoczonego społeczeństwa, a wojna w Ukrainie ukazuje, iż podstawą siły armii i produktywności dyplomacji obronnej jest powszechne wsparcie społeczne.

W dalszej części monografii doktor habilitowany Ryszard Niedźwiecki z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawił cykl organizacji i przebiegu kształcenia kandydatów do wojskowej służby zagranicznej.

Autor ar-tykułu przeanalizował w nim kontrowersje dotyczące kształcenia oficerów, zada-nia dyplomacji wojskowej w kontekście zmian systemowych w Polsce i wyma-gania wobec kandydatów do wojskowej służby zagranicznej.

Na tym tle przea-nalizował formy przygotowania oficerów na zapotrzebowania dyplomacji wojskowej w wybranych armiach i skonfrontował je z kształceniem tej grupy osobowej w Wojsku Polskim. Współczesna wojskowa służba dyplomatyczna wymaga wy-soko wyspecjalizowanych i profesjonalnie przygotowanych oficerów, a Studium Podyplomowe Wojskowej Służby Zagranicznej jest jednym z etapów nadzwyczajnie-nia kompetencji oficerów WP na zapotrzebowania misji dyplomatycznych.

Doktor habilitowany Adrian Szumski z Uniwersytetu Wrocławskiego w ar-tykule pt. Zadania o charakterze dyplomatycznym w działalności oficera łączni- WPROWADZENIE 15 kowego Policji polskiej omówił współpracę międzynarodową Policji z wykorzy-staniem kilku instrumentów.

Jednym z nich jest oficer łącznikowy, który oprócz obowiązków operacyjnych i pozaoperacyjnych wykonuje także zadania dyplo-matyczne. Wykraczają one poza zagadnienia walki z przestępczością i mogą być traktowane jako wartościowe wsparcie polskich przedstawicielstw dyplomatycz-nych, przy których działają oficerowie łącznikowi Policji.

Magister Rafał Zajęcki z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach jest autorem artykułu pt. Owoce dyplomacji maseczkowej: słodkie jak liczi czy gorz-kie jak grejpfrut? Wybuch pandemii COVID-19 w listopadzie 2019 r.

doprowa-dził do paraliżu komunikacyjnego i gospodarczego Chińskiej Republiki Ludo-wej. Reakcja jej władz na pojawienie się nowego wirusa była zdecydowanie spóźniona. R. Zajęcki podjął próbę odpowiedzi na pytanie, czy dyplomacja ma-seczkowa pozwoliła Chinom zachować twarz, czy doprowadziła do jej całkowitej utraty.

Żeby osiągnąć ten cel, autor ocenił zasoby chińskiej soft power na podsta-wie danych rankingowych – dotyczących tzw. Miękkiej siły wybranych państw świata w latach 2015–2019. Przywołał najistotniejsze fakty związane z wybuchem pandemii COVID-19 na świecie i przeanalizował działania Chin w jej zwalcza-niu, które na arenie międzynarodowej zyskały miano dyplomacji maseczkowej.

Drugą część monografii kończy opracowanie autorstwa profesora Andrzeja Żebrowskiego z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i doktor Izabeli Szkurłat z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku pt.

Wywiad w ewoluującym środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego (wy-brane aspekty). Służby wywiadowcze za każdym razem były (i są nadal) ważnym elemen-tem systemu rozpoznawczego państwa, szczególnie w globalnej wojnie informa-cyjnej.

Wyspecjalizowane agendy rządowe, usytuowane w strukturach władzy wykonawczej, zabezpieczają jej zapotrzebowania informacyjne, a także własne. Monitoro-wanie przez tajne służby, najczęściej otoczenia zewnętrznego państwa, wymusza na nich dostosowanie się do zmian w globalnym środowisku bezpieczeństwa.

Ich wsparcie wymaga regulacji prawnych, środków technologicznych i finansowych, a także kadrowych skutecznego nadzoru władzy wykonawczej. PROF. DR HAB. WOJCIECH WŁODARKIEWICZ

Parametry

ISBN

9788366536937

Wydawnictwo

Uniwersytet jana długosza w częstochowie

Kategoria

E-booki

Opinia użytkowników

-

Opinie oraz Recenzje

Lidia A.
Lidia A.
27.11.2024
Przesłane recenzje / opinie produktu pomogą innym użytkownikom
Jeśli udało Ci się korzystać z pokazywanego produktu Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa Polski w XX i XXI wieku podziel się z nami swoją opinią lub oceną. Zaakcentuj jakie są Twoje odczucia z korzystania, czy jesteś usatysfakcjonowany oraz czy relacja jakość / cena jest dla Ciebie na satysfakcjonującym poziomie.

Dodaj opinię lub recenzję

Powiązane

Rekomendacja
Scholar Scholar Ukraina przed końcem historii. szkice o polityce państw wobec pamięci
Tytuł Ukraina przed końcem historii. Szkice o polityce państw wobec pamięci Podtytuł Szkice o polityce państw wobec pamięci Autor Tomasz...
Rekomendacja
Agnieszka Szpak Wymuszone zaginięcia. wybrane zagadnienia
Do sklepu Szczegóły

Wymuszone zaginięcia. wybrane zagadnienia

19,00 zł
"Problem wymuszonych zaginięć jest we współczesnym świecie wyjątkowo ważny i aktualny. Wymuszone zaginięcia godzą w niejedno z międzynarodowo...
Rekomendacja
Scholar Analiza danych zastanych. przewodnik dla studentów Scholar
Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka poświęcona tylko metodom oraz technikom badawczym służącym analizie danych zastanych....
Rekomendacja
Impuls Jakość życia w perspektywie pedagogicznej
Do sklepu Szczegóły

Jakość życia w perspektywie pedagogicznej

15,87 zł
Dążenie do unosinia jakości wszelkich aspektów życia człowieka to podstawowe zadanie zarówno na gruncie teorii, jak i praktyki naukowej....
Rekomendacja
KOLEGIUM EUROPY WSCHODNIEJ Kolegium europy wschodniej Ukraina. syndrom postkolonialny
Ukraina. Syndrom postkolonialny to zbiór najważniejszych esejów Mykoły Riabczuka z ostatnich lat, częściowo publikowanych wcześniej w polskiej...
Rekomendacja
Wolters Kluwer Polska SA Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy, E1066961EB
\n\nW książce przedstawiono instytucję odpowiedzialności dyscyplinarnej zawodów prawniczych służby publicznej: sędziego i prokuratora, i...
Rekomendacja
Praca zbiorowa Ziarenka grochu
Do sklepu Szczegóły

Ziarenka grochu

3,85 zł
Jest to opowieść o pięciu ziarenkach grochu, które urosły w jednym strąku. Pewnego dnia niepokaźny chłopiec zerwał strąk, a ziarenka użył...
Rekomendacja
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydawnictwo uniwersytetu jagiellońskiego Gatunki cyfrowe. instrukcja obsługi
Gatunki cyfrowe. Instrukcja obsługi to dogłębny i poparty wieloma przykładami przewodnik po ergonomicznej stronie tworzenia cyfrowych dzieł...
Rekomendacja
Wyd.Uniwersytetu Gdańskiego Władcy torrentów. wokół angażującego modelu telewizji Wyd.uniwersytetu gdańskiego
W książce ujęto świeże zjawiska telewizyjne (niekoniecznie oglądane w konwencjonalnie rozumianej telewizji stąd skupienie się w wielu tekstach...
Rekomendacja
Multico Sokolnictwo. gatunki, utrzymanie, układanie, polowanie
praktyczne porady i rzetelna wiedza na temat sokolnictwa! Książka napisana przez doświadczonego sokolnika, kochającego ptaki drapieżne i...
Rekomendacja
Edgard Medytacja łatwiejsza niż myślisz Edgard
Do sklepu Szczegóły

Medytacja łatwiejsza niż myślisz Edgard

27,69 zł
Poznaj zbawienną moc medytacji, która wprowadzi w twoje życie ład i równowagę oraz uwolni cię od negatywnych emocji i stresu. Dzięki wskazówkom...
Rekomendacja
Difin Humanistyczne wartości zarządzania w poszukiwaniu sensu menedżerskich działań Difin
W książce Autor wskazuje na potrzebę zmiany paradygmatu zarządzania. Jego celem nie może być wyłącznie maksymalizacja korzyści akcjonariuszy...
Wybrane dla Ciebie
Rekomendacja
Prosto z mostu, czyli wywody człowieka logicznego
Do sklepu Szczegóły

Prosto z mostu, czyli wywody człowieka logicznego

45,43 zł
Książka podejmuje tematy tabu o których na co dzień ludzie boją się głośno mówić. Pokazuje znane i mniej znane przykłady: obłudy, kłamstwa,...
Rekomendacja
Szydełko. zabawki Literat
Do sklepu Szczegóły

Szydełko. zabawki Literat

9,21 zł
Szydełkowanie to obecnie nad wyraz popularne hobby. Raduje się zainteresowaniem jednocześnie dziewczynek 7-8-letnich, jak i pań w każdym...
Rekomendacja
Tajemnice dworu sułtana. księga vii. hatidże
Do sklepu Szczegóły

Tajemnice dworu sułtana. księga vii. hatidże

20,00 zł
Żyli w dwóch różnorodnych światach… zespoliło ich przeznaczenie. Książka, która zainspirowała twórców serialu doskonałe stulecie. Ona jest...
Rekomendacja
Odlotowe gołębie łapią bandytów
Do sklepu Szczegóły

Odlotowe gołębie łapią bandytów

26,03 zł
ODLOTOWE GOŁĘBIE ŁAPIĄ BANDYTÓWKażdy prawdziwy gołąb da się pokroić za okruszki. Mniam! Mniam! Mniam! Lubicie frytki? Pizzę? Lody? Tym dla...
Rekomendacja
Harlequin Gorąco jak przed laty
Do sklepu Szczegóły

Harlequin Gorąco jak przed laty

8,98 zł
Przystojny, zmysłowy, bogaty, seksowny – oto popularny hokeista Jordan Serenghetti. Kontuzjowany trafia w ręce rehabilitantki Sery. Sera...
Rekomendacja
Kartkówki. edukacja polonistyczna i matematyczna. klasa 1 Literat
Tytuł Kartkówki. Edukacja polonistyczna i matematyczna. Klasa 1 Podtytuł Materiały edukacyjne Autor Beata Guzowska Język polski Wydawnictwo...
Rekomendacja
Wiatr przez dziurkę od klucza. mroczna wieża. tom 4.5
Roland z Gilead jest rewolwerowcem, jednym z nielicznych usiłujących utrzymać porządek w świecie rosnącego bezprawia, połączeniem błędnego...
Rekomendacja
Zasada równości stron w procesie cywilnym Wydawnictwo c.h beck
Niniejsza monografia poświęcona jest zasadzie równości stron w procesie cywilnym. Mimo iż zasada równości nie została sformułowana wprost...
Rekomendacja
Literat Pielęgnacja włosów w domu
Do sklepu Szczegóły

Literat Pielęgnacja włosów w domu

2,18 zł
Poradnik Pielęgnacja włosów w domu mieści mnóstwo cennych danych i porad, jak samodzielnie w warunkach domowych uzyskać spektakularne, zdrowe,...
Rekomendacja
Chłopcy z placu broni ferenca molnara, AZ#567596AAEB/DL-ebwm/pdf
Rzetelne i przystępnie napisane opracowanie lektury, m.in. Szczegółowe i znaczne streszczenie, skrupulatna analiza, charakterystyka bohaterów,...
Rekomendacja
Beata guzowska Sprawdziany. język polski. przyroda. klasa iii
Sprawdziany, opracowane przez nauczycielki z wieloletnim doświadczeniem, dedykowane są dla uczniów klasy III szkoły podstawowej do samodzielnej...
Rekomendacja
Marta jendraszak Jak upinać długie włosy
Do sklepu Szczegóły

Marta jendraszak Jak upinać długie włosy

5,93 zł
Poradnik powstał z myślą o wszelkich mamach, by mogły w nim znaleźć inspiracje do wykonania niebanalnych fryzur dla swoich córek. Przedstawione...