Dnia 24 września 2023 r. Weszła w życia widoczna dla systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego reforma. Ustawodawca znowelizował gros przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Reforma przyniosła dużo zmian, wyszczególnić tu należy m.in.: likwidację studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, wprowadzenie planu ogólnego oraz szczególnej postaci miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określonej mianem zintegrowanego planu inwestycyjnego, dodano przesłanki wydawania decyzji o warunkach zabudowy, utworzono rejestr urbanistyczny.
Zmian jest bezapelacyjnie więcej i bardzo zmieniają sposób, w jaki będzie funkcjonować system planowania i zagospodarowania przestrzennego. Każdy punkt przełomu generuje mnóstwo wątpliwości, z którymi muszą się zmierzyć jednocześnie teoretycy, jak i praktycy planowania przestrzennego.
Z myślą o nich zespół autorski – w interdyscyplinarnym składzie (z udziałem prawników, legislatorów, urbanistów) – przygotował niniejszy komentarz. Ma on pomóc administracji publicznej, pracowniom urbanistycznym oraz inwestorom w procesie używania ustawy.
Publikacja jest asygnowana dla pracowników samorządowych zajmujących się planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz przedsiębiorców, którzy znajdą w niej cenne wskazówki m.in. W zakresie wydajnego ubiegania się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, także w sytuacji ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Będzie ponadto {pomocn|przydatn)a urbanistom, geodetom i prawnikom praktykom.