Książka wyczerpująco omawia materialnoprawną problematykę znoszenia współwłasności ułamkowej nieruchomości w postępowaniu sądowym oraz w niezbędnym zakresie kwestie procesowe, z uwzględnieniem odrębności zniesienia współwłasności gospodarstwa rolnego.
Szeroko demonstruje wzajemne rozliczenia współwłaścicieli. Ponadto demonstruje najważniejsze różnice między progresywnaniem o zniesienie współwłasności a wychodzeniem z innych form współwłasności, takich jak: dział spadku, podział majątku dorobkowego podział majątku spółki cywilnej.
pokaźnym walorem książki jest jej użyteczny wymiar uzyskany m.in. Dzięki uwzględnieniu aktualnego orzecznictwa sądowego i wykorzystaniu doświadczenia zawodowego autorów. Będzie ona pomocą w pracy zawodowej każdego prawnika zajmującego się omówioną problematyką.
Na szczególną uwagę zasługują zamieszczone w niej wzory wniosków wszczynających nowoczesnanie oraz wzory postanowień sądu o zniesieniu współwłasności, takich jak: Wniosek i postanowienie (podstawowe) Wniosek i postanowienie (zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego – z rozliczeniami, obniżeniem spłaty, rozłożeniem na raty, wydaniem, orzeczeniem o prawie do dalszego zamieszkiwania) Zawarte w publikacji wzory pism są przystępne w wersji elektronicznej.
Wzory można modyfikować i dostosowywać do jednostkowych potrzeb. (http://www.profinfo.pl/materialy-dodatkowe) Książka przeznaczona jest dla praktyków – adwokatów, radców prawnych, sędziów, notariuszy i komorników.
Zainteresuje ona też pracowników naukowych, stanowiąc podstawę do konfrontacji poglądów doktryny z omówioną w niej praktyką sądową.