kolekcja GLOTTO – LOGO pod redakcją Anny Żurek Podręcznik Polski. Master level! to kolejne opracowanie dla uczących się języka polskiego jako obcego wydawane w nowo powstałej linii „Glotto-Logo". Zostało ono napisane z myślą o studentach zagranicznych, którzy podejmują naukę na polskich uczelniach w języku angielskim, jednak codzienna komunikacja – ze względu na kilkuletni pobyt w Polsce – odbywa się w języku kraju tymczasowego zamieszkania.
[z Wprowadzenia dr hab. Anny Żurek, prof. UWr] Uważam, iż jest to opracowanie niezwykle wartościowe pod względem merytorycznym i metodycznym. Jego zaletą jest ciekawa forma i problematyka przypasowana do potrzeb adresata.
Autorki tak zaplanowały realizację treści,dopasować materiał leksykalny i gramatyczny z rozmaitymi funkcjami i produktywnościami językowymi. [z recenzji dr hab. Małgorzaty Dawidziak-Kładocznej, prof.
UWr] Polski. Master level! Cz. 2 to kontynuacja podręcznika wyprodukowanego z myślą o zagranicznych studentach (…). Część pierwsza wprowadzała leksykę i frazy konieczne w sytuacjach komunikacyjnych w życiu codziennym.
Część druga koncentruje się wokół zagadnień gramatycznych z poziomu A1 i prezentowaniu ich w sposób praktyczny. Zadania są tak opracowane, żeby od początku nauki języka oswajać uczących się z zadaniami atestowymi (...).
Do każdej lekcji zaproponowane jest zadanie domowe podsumowujące wprowadzony materiał oraz słowniczek. Na końcu podręcznika znajduje się lista kodów QR, które odsyłają do gier utrwalających wprowadzone podczas lekcji treści, a także dyktanda – również przypasowane tematycznie.
[Od Autorek] Redaktor linii: dr hab. Anna Żurek, prof. UWr, pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim jako badaczka i dydaktyczka, kieruje Szkołą Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców UWr, jest pomysłodawczynią linii wydawniczej „Glotto-Logo", poświęconej zagadnieniom związanym z nauczaniem języka polskiego jako obcego, drugiego, odziedziczonego, a także z wielojęzycznością i logopedią.
Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia z zakresu: teorii akwizycji języka, bilingwizmu, etykiety językowej, dydaktyki i metodyki języka polskiego jako obcego, komunikacji międzykulturowej oraz edukacji dzieci z doświadczeniem migracyjnym.
mgr Marta Gołębiowska – polonistka, glottodydaktyczka, wicedyrektorka Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się metodyką nauczania języka polskiego osób z pierwszym językiem wschodniosłowiańskim oraz problematyką interferencji językowej i kulturowej w kształceniu cudzoziemców.
Autorka wielu artykułów dotyczących kształcenia językowego obcokrajowców i zadań testowych na państwowym egzaminie atestowym z języka polskiego jako obcego. Przewodnicząca i egzaminatorka tychże egzaminów.
Współautorka zestawu zadań egzaminacyjnych dla osób przygotowujących się do egzaminu państwowego na poziomie B1 pt. Testy na 4 pory roku (2022), podręcznika dla uchodźców z Ukrainy Po prostu polski (2023), a także podręcznika dla studentów zagranicznych Polski.
Master level! Cz. 1. Miłośniczka kawy, czekolady, a także wędrówek po górach. Mgr Nina Matyba – polonistka, lektorka języka polskiego jako obcego i egzaminatorka na państwowych egzaminach dokumentowych. Głównymi kierunkami jej zainteresowań są: metodyka nauczania języka polskiego z wykorzystaniem gier językowych, a także świeże technologie w glottodydaktyce polonistycznej.
Współautorka skryptów i zbiorów gier dla studentów Full-Times Studies na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2015 roku zdobywa doświadczenie w uczeniu grup na zróżnicowanych stopniach innowacyjnia językowego, a także pochodzących z najróżniejszych krajów i kręgów kulturowych.
Współautorka podręcznika dla uchodźców z Ukrainy Po prostu polski (2023) oraz podręcznika dla studentów zagranicznych Polski. Master level! Cz. 1. Nienawidzi mrozu,wyjątkowo lubi Mroza.