Podstawą empirycznej części pracy są bogate dokumenty źródłowe zgromadzone przez autor-kę monografii podczas kwerendy w archiwach Rady Ministrów, Sejmu, Senatu oraz Kancelarii Prezydenta. To wyjątkowy przykład rzetelności badawczej, przejawiający się w dokładnym empirycznym dokumentowaniu poszczególnych faz cyklu decyzyjnego.
Zaprezentowany materiał z całą pewnością duży walor historiograficzny, ponieważ pokazuje cykl decydowania we wczesnej fazie transformacji ustrojowej i przed przystąpieniem Polski do NATO i Unii Europejskiej.
z recenzji prof. Dr. Hab. Dariusza Popławskiego Publikacja Adriany Dudek jest niewątpliwie dziełem oryginalnym i ciekawym. Oryginalnym w tym sensie, że stanowi bodajże pierwszą w literaturze próbę aplikacji dwóch modeli decyzyjnych Grahama Allisona (procesu organizacyjnego i polityki biurokratycznej) do analizy polityki zagranicznej Polski; interesującym, gdyż dostarcza czytelnikowi ogromu wiedzy na temat uwarunkowań organizacyjnych i biurokratycznych cyklu decyzyjnego w polityce zagranicznej w Polsce w okresie 1992–1997.
Wiedzy, która pomaga zrozumieć i wyjaśnić procesy podejmowania decyzji w tym obszarze polityki państwa. Z recenzji dr hab. Beaty Surmacz Adriana Dudek – dr hab. Nauk społecznych w zakresie stosunków międzynarodowych; od 1999 adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim.
Obszary zainteresowań naukowych: teorie procesów decyzyjnych, analiza polityki zagranicznej, teorie stosunków międzynarodowych, polityka zagraniczna Polski, decydowanie w polityce zagranicznej Polski. Autorka publikacji zwartych oraz artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych i opracowaniach zbiorowych.