Dlaczego projekty (za każdym razem) są opóźnione i jak temu zaradzić
Publikacjami poświęconymi zarządzaniu projektami można wypełnić całe biblioteki. Dostępne są niemal encyklopedyczne kompendia wiedzy na ten temat, wyjaśniające metodologie prowadzenia projektów, sposoby ich klasyfikacji czy także przewagi i niedociągnięcia poszczególnych z nich. Z licznych pozycji dowiemy się wszystkiego o metodykach, narzędziach i mocnych obszarach zarządzania projektami. Są specjalnie podręczniki przygotowujące do certyfikacji PMI, Prince2, IPMA i innych...
Problem polega na tym, że te wydawnictwa w żaden sposób nie przygotowują kierownika projektu do pracy w rzeczywistym środowisku biznesowym i z prawdziwym klientem. Dlatego zamysłem autora tej książki było, by stanowiła ona zbiór kluczowych zasad, które powinno się stosować, by "dowozić" niełatwe i nierealne projekty. Zasady te są niezależne od wybranej metodyki czy metodologii prowadzenia projektu - pozostają wobec nich komplementarne i pomagają z sukcesem kończyć choćby te projekty, które wydają się być nierealne: czasowo, finansowo, technicznie itd.
Opinie o książce na www:
Po "Wiecznym opóźnieniu" z ciekawością sięgnęłam po nową książkę Marcina Dąbrowskiego. Zatem jak dowozić nierealne, nieprzystępne lub opóźnione projekty? Słowa "pragmatyzm" i "budowa relacji" powtarzają się w tej książce mnóstwo razy i zostały rozpisane na 10 mądrych i potwierdzonych doświadczeniem zasad, dzięki którym książka jest bezcenna nie tylko dla nieprzystępnych czy nierealnych projektów, lecz dla wszystkich projektów; ba, jestem przekonana, iż warto zastosować je także do projektów zupełnie osobistych.
Poza wartkim językiem i dostępną formą książka rezonuje mi potężnie z czymś, co wynika z mojej praktyki i od dawna nieśmiało "świtało mi w głowie", aczkolwiek nigdy nie przebiło się do pełnej świadomości. Mianowicie przekonałam się w trakcie lektury, jak niejednokrotnie sama pod sobą kopałam dołki i utrudniałam sobie sukces, przede wszystkim w korzystnej wierze, ufając w deklarowane intencje stron, starając się być do bólu przezroczystą w komunikacji i wierząc w moc pełnego obustronnego feedbacku.
Tymczasem: bądźmy pragmatyczni, nie impulsywni.
Anna Streżyńska, CEO, MC2 Innovations S.A., Minister cyfryzacji (2015-2018)
"10 zasad dowożenia projektów nierealnych" to lektura obowiązkowa dla osób odpowiedzialnych za rezultaty złożonych i niełatwych projektów. Z kolei dla osób decyzyjnych wyznaczone zostały mechanizmy wpływające na wydajność realizacji zmian w organizacjach.
Jak pokazują badania, duża część złożonych projektów realizowanych w organizacjach nie kreuje początkowo zakładanych wartości biznesowych, nie mieści się w początkowym harmonogramie i budżecie. Czy to nie jest jednak naturalny wniosek? wyjątkowo biorąc pod uwagę, że dzisiejsze firmy to złożone systemy adaptacyjne, które - aby przetrwać na rynku - wymagają ciągłych zmian i zachowania ich tempa, otwartości...