Dlaczego dzietność w Polsce jest tak niska? Co można zrobić,szczególnie wzrosła? Motywacja dla posiadania dzieci w społeczeństwach rozwiniętych jest warunkiem potrzebnym, ale niewystarczającym dla zapewnienia optymalnie wysokiej liczby urodzeń.
Stąd wciąż nie traci na aktualności potrzeba usuwania szeregu barier zidentyfikowanych we wcześniejszych rozdziałach. Działania te wymagają pewnych inwestycji, jednak znaczenie problemu demograficznego dla przyszłości, a także skala pozytywnych skutków jego rozwiązania prowadzą do wniosku, iż inwestycja w demografię jest matką wszystkich inwestycji potrzebnych dla długotrwałego, stabilnego rozwoju.
Zmiany demograficzne są postrzegane jako egzystencjalne wyzwanie dla wielu krajów świata. W szczególności dotyczy to krajów Zachodu i Azji Wschodniej, z których szeroka część – po okresie bezprecedensowego rozkwitu – w XXI wieku może spodziewać się stopniowej marginalizacji.
W grupie najistotniej zagrożonych krajów znajduje się także Polska. Najważniejszą przyczyną wyzwań demograficznych, takich jak prognozowane konsekwentne, w przystępnych horyzontach czasowych niekończące się wyludnianie, starzenie się demograficzne ludności czy spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym, jest utrzymująca się poprzez dziesięciolecia niska dzietność, daleko odbiegająca od takiej, która gwarantowałaby zastępowalność pokoleń.
Książka Łakomego jawi się jako iskierka nadziei. W oparciu o istotnie pogłębioną multidyscyplinarną i wyśmienicie udokumentowaną analizę autor zwraca uwagę, iż na dzietność każdej populacji oddziałują czynniki, które dają się racjonalnie zrozumieć, a także uporządkować, a skłonność do urodzenia dziecka jest konsekwencją jednoczesnego oddziaływania wielu okoliczności.
Autor podejmuje się skategoryzowania i opisania tych czynników, lecz na tym nie poprzestaje. Jego głównym obszarem zainteresowania jest Polska, i to w odniesieniu do niej analizuje i wyjaśnia, co nad Wisłą jest źródłem niskiej dzietności, co barierą stojącą na drodze do posiadania dzieci, a co potencjalnym zasobem umożliwiającym jej wzrost.
Autor wskazuje też, które z czynników posiadają w naszym kraju pokaźne znaczenie, a które są drugorzędne czy wręcz w powszechnej świadomości przeceniane Identyfikuje 10 głównych aktualnych przyczyn niskiej dzietności w Polsce, których pokonanie umożliwiłoby zdecydowaną ulepszenie sytuacji demograficznej naszego kraju.
Książka łączy w sobie zatem nie tylko walor naukowy i analityczny, ale też ma niezwykłą wartość strategiczną, pozwala bowiem zidentyfikować obszary, w których zmiana skutkować będzie pozytywnym oddziaływaniem na dzietność.
Publikacja napisana jest przystępnym językiem, a autor nie stroni od ciekawostek i odważnych wniosków i rozprawiania się z popularnymi mitami. Lektura obowiązkowa dla wszelkich chcących zrozumieć to być może najważniejsze wyzwanie naszych czasów, jakimi są zmiany demograficzne w Polsce.
zachęcamy do obejrzenia niedługiego filmiku zapowiadającego książkę i posłuchania kilku słów od autora: