Gospodarze klubu „Schron" znajdują w swym mieszczącym się w dawnym poniemieckim bunkrze lokalu dwa ludzkie ciała i ślady wskazujące, iż ktoś usiłował przedostać się do niższych, niedostępnych kondygnacji, których penetracja stanowi poważne zagrożenie. Nikt nie wie, co kryją te – zasypane gruzem jeszcze poprzez hitlerowców – pomieszczenia. Śledztwo w sprawie zagadkowego morderstwa prowadzi nadkomisarz Marek Zebra. Początkowo policjant zakłada porachunki gangsterów, a samo miejsce zbrodni uznaje za przypadkowe, jednak gdy okazuje się, iż ofiar przybywa, a sprawa ma związki z historią, angażuje do pomocy zaufanych przyjaciół: byłego policjanta Emila Żądło i muzealniczkę Martę Zabłocką, parę specjalizującą się w historycznych dziennikarskich śledztwach. Czego nieznani osobnicy szukają w podziemiach starego bunkra? Czyżby ukrytych przez hitlerowców skarbów? A może pewnego mitycznego, enigmatycznego obrazu, zawierającego pożądane od pokoleń odpowiedzi na mnóstwo pytań nurtujących pasjonatów historii? I dlaczego wszystkie ofiary zostają naznaczone napisem „memento"?
Polecamy kolejne odcinki procesu Emila Żądło, "List z powstania" i jeszcze "Medalion z bursztynem". „Super, perfekcyjnie napisane i czytane. Mądra i pasjonująca." - opinia słuchaczki.
Anna Klejzerowicz - jest polską pisarką, publicystką i fotografem. Pochodzi z Gdańska i tu mieszka. Z wykształcenia pedagogiem ze specjalnością w resocjalizacji. Prywatnie - miłośniczką gór, kotów, literatury, a także drzeworytu japońskiego i sztuki w ogóle. Jako autorka, znana jako twórczyni powieści kryminalnych, obyczajowych i opowiadań pisanych w antologiach. Od wielu lat współpracuje z Teatrem Atelier w Sopocie. Pisze również artykuły poświęcone historii sztuki.