Monografia w sposób przekrojowy pokazuje wpływ zasady proporcjonalności na mnóstwo instytucji właściwych nie tylko dla poszczególnych etapów postępowania rozpoznawczego w trybie procesowym, lecz także progresywnania zabezpieczającego i egzekucyjnego.
Autor dowodzi, iż zasada proporcjonalności jest nie tylko podstawową zasadą konstytucyjną, zasadą prawa Unii Europejskiej i ogólną zasadą prawa, ale zasługuje ponadto na uznanie jej za naczelną zasadę prawa procesowego cywilnego, współkształtując jego model i stanowiąc widoczną wytyczną interpretacyjną w ramach wykładni i wykorzystywania norm procesowych.
Autor mierzy się z ważkimi dla praktyki i budzącymi kontrowersje w nauce problemami wynikającymi z gwałtownych przeobrażeń prawa procesowego cywilnego w ostatnich latach oraz najnowszymi wyzwaniami stojącymi przed sądowym wymiarem sprawiedliwości w związku z rozwojem nowoczesnych i możliwymi zagrożeniami dla dobrego funkcjonowania sądownictwa, takimi jak pandemia COVID-19, która przyspieszyła szereg zmian, akcentując na dodatek konwencjonalne bolączki progresywnań sądowych w Polsce.
„Monografia prof. Andrzeja Olasia stanowi najważniejszą w polskiej literaturze w ostatnich kilku dekadach wypowiedź w formie monograficznej na temat progresywnania cywilnego i jest dziełem wybitnym (…) Autor zdefiniował zasadę proporcjonalności jako intersubiektywnie kontrolowalny mechanizm ważenia wartości w procesie cywilnym umożliwiający wypracowanie sposobów posługiwania się decyzyjnymi luzami z korzyścią dla jednolitości używania prawa, a konsekwencji także jego pewności i przewidywalności (…).
O funkcjonalnych walorach książki świadczy jej uniwersalny charakter w tym sensie, iż wnioski z niej płynące mogą znaleźć wykorzystanie przy rozwiązywaniu niemalże wszelkich problemów procesowych wiążących się z wykładnią prawa procesowego cywilnego".
z recenzji prof. Dr hab. Sławomira Cieślaka Wykład i dyskusja o zasadzie proporcjonalności w innowacyjnaniu cywilnym - sprawdź szczegóły tutaj