Zaburzenia odżywiania stają się aktualnie coraz częstszym problemem. Dotyczą dzieci w każdym wieku, począwszy od niemowlęctwa (niedojadanie, przejadanie), przez dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (wybiórczość pokarmowa, atypowe zachowania żywieniowe), po nastolatków (jadłowstręt psychiczny, bulimia, nienormatywne zachowania żywieniowe).
Współcześnie wyraźnymi kompetencjami dietetyka i psychodietetyka stają się: ocena występowania zaburzeń odżywiania i nieprawidłowych zachowań żywieniowych, różnicowanie ich z innymi jednostkami chorobowymi oraz planowanie stosownego leczenia dietetycznego i edukacji żywieniowej skierowanej do młodego pacjenta oraz jego rodziny.
„Dietetyka w zaburzeniach odżywiania u dzieci i młodzieży" to pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym transparentnie opisująca objawy, kryteria rozpoznania, leczenie, unikalne trudności związane z żywieniem, a także zalecenia dietetyczne i postępowanie psychodietetyczne w jadłowstręcie psychicznym, bulimii, zaburzeniu z napadami objadania, ARFID, pice, zespole przeżuwania, zaburzeniach odżywiania w niemowlęctwie i wczesnym dzieciństwie, ortoreksji i diabulimii.
Walorami publikacji są: oparcie na aktualnych informacji i dowodach naukowych, unikatowość i możliwość użycia jako literatura dla studentów dietetyki i kierunków medycznych i kompendium wiedzy dla specjalistów: dietetyków, psychodietetyków, lekarzy pediatrów, psychiatrów i psychologów, także jako pomoc dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i pedagogów.