Monografia pt.: „Działania antyterrorystyczne Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na polskich obszarach morskich i w portach" została oparta na bogatej bazie źródłowej. Konfrontacja poglądów, przy posiadanej wiedzy i znajomości obszaru badawczego, umożliwiła Autorowi formułowanie wniosków merytorycznie poprawnych.
Zauważalna jest dbałość o weryfikację informacji pochodzących z zróżnicowanych źródeł, poprawnie została przedstawiona krytyczna analiza literatury, co świadczy o doświadczeniu i wiedzy Autora w tym zakresie. W kontekście całości monografii można stwierdzić, iż poszczególne rozdziały wprowadzają świeże treści systematyzujące ogólną teorię problemu.
Przedstawiają nie tylko aktualne poglądy dotyczące badanego obszaru, lecz także prawne uwarunkowania, a także zasady współpracy z podmiotami działającymi w obszarze bezpieczeństwa publicznego. Atrakcyjne są refleksje Autora dotyczące rozwiązań użytecznych prezentowane w formie wyników badań lub efektów poznawczych uzyskanych z analizy literatury przedmiotu Szczególną wartość stanowi wyznaczonie zasad funkcjonalnego innowacyjnania.
Rzetelna i atrakcyjna analiza wyników badań podciąga walory poznawcze przeprowadzonych badań i nadaje im rozmiar użyteczny. Należy podkreślić, iż dokonana analiza, wsparta niezwykle czytelnymi rysunkami oraz schematami, stanowi prawidłową podstawę do prowadzonych rozważań.
Na podstawie analizy prezentowanych rozwiązań w poszczególnych rozdziałach można przypuszczać, iż materiał będzie odgrywał znaczną rolę w procesie opracowywania nowych rozwiązań organizacyjnych. Dla decydentów z zakresu zarządzania siłami zbrojnymi może stanowić inspirację do szerszej dyskusji i polemiki.
Nie należy także wykluczać zastosowania monografii w procesie kształcenia akademickiego (niezwykle na studiach podyplomowych) w celu poznania struktury i uwarunkowań złożoności całego cyklu pozyskiwania i przetwarzania wiedzy w organizacji.
Autorowi należą się słowa uznania za podjęty wysiłek poznawczy oraz zdolność adaptacji wielu rozwiązań organizacyjnych i przedstawienie ich w postaci niebanalnej monografii. Dr hab. Piotr PŁONKA