Monografia obejmuje zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa, a także obowiązujących przepisów dotyczących przemieszczania się osób i towarów w UE. Wskazano na osiągnięcia oraz narzędzia informatyczne służące walce z przestępczością i ochronie granic.
Omówiono postępowe systemy elektroniczne: SIS, ETIAS, Eurodac, ECRIS. Wymienione narzędzia zostały poddane ocenie. Podjęto też problematykę analizy ryzyk związanych ze swobodnym przemieszczaniem się ludności w ramach UE.
Omówiono ewolucję koncepcji swobodnego przepływu osób, a także znaczenie i cele zintegrowanego zarządzania granicami. Ponadto omówiono rolę i znaczenie mediów w kryzysach migracyjnych w Europie i działania państw europejskich posiadające na celu uniemożliwianie nielegalnym przepływom migracyjnym.
W monografii nie zabrakło ważkiego i aktualnego wątku zagrożeń cyberbezpieczeństwa w globalnych łańcuchach dostaw. Wartościowym komponentem tej części opracowania jest szczegółowa analiza i ocena przeprowadzonych przez hakerów w latach 2017-2023 ataków cyberterrorystycznych na marki sektora TSL.
na dodatek kompleksowo zaprezentowano specyfikę sektora kolejowego w kontekście bezpieczeństwa (w ujęciu safety i security). W ostatniej części poruszono wyraźną problematykę bezpieczeństwa ruchu drogowego i poszukiwania nowych instrumentów jego poprawy.