(...). Zaprezentowana w książce Muzyczne inspiracje metoda Romualdy Ławrowskiej nazwaną Metodą Aktywnego Słuchania Muzyki równocześnie w warstwie teoretycznej (założenia, cele, wskazówki do realizacji), jak i ergonomicznej (13 scenariuszy) uwzględnia twórczo najnowsze osiągnięcia nauki dotyczącej dziecka, w tym wiedzy: pedagogicznej, psychologicznej, teorii poznania i neurodydaktyki, oraz miejsca edukacji muzycznej w paradygmacie edukacji zintegrowanej w przedszkolu i w klasach 1-3"." z recenzji prof.dr hab.
Bożeny Muchackiej Autorska koncepcja Aktywnego Słuchania Muzyki Romualdy (Romy) Ławrowskiej prezentuje nam nowe rozwiązania w zakresie uwrażliwiania dzieci na muzykę. Doceniam ją niezwykle, ze względu na brak podobnych kompleksowych prac teoretyczno-metodycznych w tym zakresie.
Zaangażowanie autorów w proces inspiracji wyobraźni dzieci, umożliwienie im odczuwania zjawisk muzycznych i przeżywania walorów estetycznych muzyki jest godzien podziwu. Według mnie dzieci uczestniczące w zajęciach prowadzonych zgodnie z wytycznymi zawartymi w omawianym opracowaniu posiadają możliwość głębokiego przeżywania muzyki, jak w dodatku wyrażenia swoich emocji, skojarzeń czy fantazji.
Recenzowana książka bez wątpienia zyska zachwyt szerokiego kręgu odbiorców. Jest kierowana do nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i szkół muzycznych I stopnia. Może być wykorzystywana w kształceniu muzyczno-metodycznym studentów specjalności pedagogicznych.
Moim zdaniem stanowi też cenne źródło inspiracji dla rodziców, którzy chcą wprowadzać dzieci w arkana piękna muzyki klasycznej. Prof. Rafał Majzner