Stanisław Swianiewicz został zapamiętany typowo jako ten, który uniknął śmierci w Katyniu i niósł świadectwo o sowieckiej zbrodni. Nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, poprzez lata niestrudzenie działał na rzecz ujawnienia prawdy oraz podtrzymania pamięci o zamordowaniu tysięcy polskich jeńców, a jego książka W cieniu Katynia do dziś stanowi jeden z symboli walki z sowieckim kłamstwem.
niedużo osób ma jednak świadomość, jak dużo innych fascynujących zdarzeń składa się na historię jego życia, na które tak mocno wpłynęła konfrontacja z komunistycznym totalitaryzmem. Wojciech Łysek rekonstruuje kolejne etapy „intelektualnej włóczęgi" Swianiewicza, w tym jego naukową analizę gospodarki nazistowskiej, komunistycznej, a także krajów rozwijających się, którą prowadził na trzech kontynentach.
Na podstawie szerokiej kwerendy archiwalnej autor uwypukla te wątki i wydarzenia z życia bohatera, które mogą się okazać zaskoczeniem nawet dla czytelników znających tę postać od lat. Uwydatnia wpływ, jaki wywarły na Swianiewiczu wychowanie i młodość w tak zróżnicowanych miastach wschodniej Europy, jak Dyneburg, Orzeł, Moskwa czy wreszcie – tak ważne dla niego – Wilno.
Drobiazgowo opisuje także jego karierę badawczą. Nie pomija dodatkowo dramatycznych konsekwencji, jakie spotkały jego rodzinę, tak boleśnie doświadczoną przez XX- wieczne totalitaryzmy, za to, że Swianiewicz stał się żyjącym dowodem istnienia kłamstwa katyńskiego.
Recenzowana praca stanowi efekt szerokich i wartościowych badań źródłowych, wnosząc dużo interesujących informacji i analiz. Dr hab. Tadeusz P. Rutkowski, prof. UW