Nominacja do nagrody NDR Non-Fiction Book Prize: „Aby zachować zdrowie psychiczne i fizyczne, ludzie potrzebują analogowej występowaniu innych ludzi". JOACHIM BAUER
sztuczna inteligencja radykalnie zmienia sposób, w jaki żyjemy – czy to w pracy, szkole, medycynie, czy w wielu innych dziedzinach. Jej twórcy promują ją jako równą ludziom, a nawet od nich ulepszoną. Wkracza więc w naszą rzeczywistość coraz odważniej, a my coraz z ochotąj uciekamy do wirtualnych światów, sieci społecznościowych, aplikacji i gier.
Korzystanie z usług cyfrowych osiągnęło niepokojący poziom, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Niemało osób w całości zaniedbało realne interakcje. Większość interpersonalnych kontaktów odbywa się wyłącznie za pośrednictwem i pod kontrolą koncernów cyfrowych, a ilość fizycznych spotkań międzyludzkich i spojrzeń w oczy drugiego człowieka wciąż drastycznie się zmniejsza.
Utrata kontaktu z rzeczywistością to cykl przebiegający niewiele znaczącymi krokami. Usługi cyfrowe usprawniają nam życie i gwarantują poczucie komfortu. Tak długo pomagają nam chodzić, aż przestajemy samodzielnie się poruszać.
Joachim Bauer, autor bestsellerów, lekarz i neurobiolog, w swej najnowszej książce alarmuje, iż prawdziwe relacje międzyludzkie i analogowa występowanie są kluczowe dla naszego rozwoju osobistego, zdrowia psychicznego, a także spójności społecznej.
Jesteśmy społeczeństwem niedojrzałym cyfrowo, nieodpornym na manipulacje, niepotrafiącym w pełni ocenić zagrożeń, które niesie za sobą wkroczenie w cyfrowy świat, kreowany i kontrolowany poprzez koncerny. Czy zatem naszą drogą powinna być coraz silniejsza świadomość ryzyka, czy może bunt przeciwko utracie kontaktu z rzeczywistością?